Elektrik

Bölgesel Enerji Ticaret Merkezleri: Fırsatlar ve Riskler oturumu yapıldı

AA

9’uncu Türkiye Enerji Zirvesi’nin 2. günü ‘Sürdürülebilir Bölgesel Enerji Ticaret Merkezleri: Fırsatlar ve Riskler’ oturumu ile başladı.

Oturumda, EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Biz piyasa olarak piyasadaki gelişmelere hızlı tepki veriyoruz. Dengeleme piyasasında yüzde 4 olan oran bu yıl yüzde 3’e döndü. Biz buna seviniyoruz. Çünkü piyasa oyuncuları dengelemeden fatura oranını düşürmüş oldu. Bu bizim için güzel bir gelişme. Avrupa piyasası ve bizim piyasaları karşılaştırdığımızda ; geçen yıl Avrupa ortalaması 46,7 bizde 38,1 Euro. Bugün itibariyle baktığımızda 46,47 Euro dolaylarında. Avrupa ortalamasına yaklaşmış durumdayız. Bu Türkiye’de üretici olmanın güzel olduğunu gösteriyor. Doların yükselmesiyle birlikte uzun süredir gündemimizde olan ‘Vadeli İşlemler Piyasası’ piyasadan da istek almaya başladı. Vadeli işlemler piyasasını hem elektrik hem de doğalgazda açmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. EPİAŞ işletim sistemi yazılımlarını kendisi yazan tek şirket. Bunun Avrupa’da da birkaç örneği var. Sıkıntılarımızı kendimiz çözüyoruz. Güçlü ekibimizle her türlü önlemi almış durumdayız, dışarıdan desteğe ihtiyacız yok. Ticaret merkezi nasıl olunur; Öncelikle referans fiyatınızın olması gerekiyor. Teşvik mekanizması güçlendikçe karşınıza çıkacak olan bizim piyasa fiyatımız. Yeni yatırımcı için referans fiyat ve piyasa öngörülebilirliği çok önemli. Hacim konusunda da Türkiye çok şanslı. Çok büyük elektrik ve doğalgaz piyasası var. Arz ve talebin şeffaf bir şekilde kesişmesi. Vadeli işlemlerde takvim olarak gelecek olarak 10. Enerji Zirvesi’ni tarih olarak gösterebilirim. EPİAŞ’ın bölgesel ticaret merkezi olma konusunda somut çalışmaları; Fiziksel olarak temas kurabildiğimiz ülkeleri seçiyoruz.  Şeffaflık konusunda; her türlü veriyi yayınladığımızı söyleyebilirim” dedi.

University of Waterloo Kıdemli Enerji Yöneticisi Dr. Burak Güler,Paris İklim Anlaşması’ndaki 195 ülkenin teker teker hedefleri var. Buradaki hedefler için herkes kendi içinde enerji politikalarını değiştirmesi lazım. Ülkelerin Paris anlaşmasındaki hedeflere ulaşması bizim açımızdan zor. Fakat ülkeler biraya gelirse bu durum ancak mümkün olabilir. Bunun için dünya çapında paradigmalar var. Ülkeler bir araya gelince ticaret artsın, kapasite kullanımı artsın. Maliyet ve misyonlar düşsün. Her ülkenin kendi proje geliştirme çevirimi var. Planlamadan projeye getirme süreci var. Sonra bunun optimizasyon kısmı var. Bu zamanlamanın ötesinde de bir dünya var. 2030 sürecine ulaşabilmemiz için anlam olarak kapasite oluşturmamız gerekiyor. Üretim dışında iletim kapasitesi bu noktada devreye giriyor. Bizim öngörümüz ticaret bu noktada öne çıkacak” diye konuştu.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:55 10 Ekim 2018