Elektrik

Yusufeli Barajı ve HES tüm hızıyla yükseliyor

AA

Tamamen milli sermaye ile inşa edilen Yusufeli Barajı’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye’nin prestij projeleri arasında yer alan, tamamen milli sermaye ve Türk mühendisleri ile işçilerinin alın teriyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral, yapımı tamamlandığında Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak.

Yusufeli Barajı ve HES projesinde yüzde 70 fiziki gerçekleşme sağlanırken elektromekanik teçhizat çalışmaları, baraj inşaatıyla koordineli devam ediyor.

HAZİRAN 2021’DE DEVREYE GİRECEK

Artvin’in 70 kilometre güneybatısında, Yusufeli ilçesine 8 kilometrelik mesafede Çoruh Nehri üzerine inşa edilen barajın yüksekliği 275 metre olacak. Yaklaşık 2 yıl sonra, Haziran 2021’de devreye girmesi planlanan baraj tamamlandığında beton kemer baraj sınıfında Türkiye’nin en yükseği olacak. Yüklenici firma LİMAK İnşaat tarafından yapımı sürdürülen ve her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı üretime başladığında 650 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

KULLANILAN BETONLA ARTVİN’DEN EDİRNE’YE YOL YAPILABİLİYOR

Yusufeli Barajı’nın gövde yapımında kullanılacak 4 milyon metreküp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabiliyor. Ayrıca bu beton miktarıyla 5 katlı, her katta 150 metrekareden oluşan 4 daireli 2 bin 350 bina da yapılabiliyor.

Yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak baraj, rezervuarındaki su ile Türkiye’de 75 milyon kişinin her birine 28,4 litre su sağlayabilir. Baraj kapsamında günümüz kara yolları standartlarına uygun toplamda da 67,1 kilometrelik yeni devlet yolu ile buna bağlı köy yolları yapılacak.

YILLIK BÜTÇEYE 1 MİLYAR 250 MİLYON TL KATKI

Baraj inşaatı kapsamında çevre yollarla bağlantıların sağlanması adına 54,86 kilometre uzunluğunda 39 tünel ve 4,89 kilometrelik, 4’ü özel tasarım viyadük olmak üzere 20 de köprü inşa edilecek. Tamamlandığında milli bütçeye yıllık 1 milyar 250 milyon lira katkıda bulunacak bu dev yapının 7 sene içinde kendini amorti etmesi bekleniyor.

AA

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir