Elektrik

YEDAŞ iş sağlığı ve güvenliği için farkındalık yaratıyor

AA

YEDAŞ’tan yapılan açıklamada çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak adına gerçekleştirilen çalışmalar anlatılırken konuyla ilgili farkındalık yaratılmak istendiği belirtildi.

Hizmet bölgesinde 2 milyondan fazla tüketiciye elektrik dağıtımı faaliyetleri yürüten Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), çalışanlarının güvenliği ve sağlığına büyük önem verdiğini belirten bir açıklama yayımladı. Şirketten yapılan açıklamada eğitim ve iletişim faaliyetleri ve farkındalık çalışmaları ile güvenlik kültürünün yaygınlaşmasına özen gösterildiği belirtildi.

Riskli iş grupları arasında yer alan elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren YEDAŞ, çalışanların güvenli bir şekilde çalışması ve kaza yaşanmaması adına gerekli önlemleri alıyor. Açıklamada iş kazalarının yüzde 88’inin tehlikeli hareketlerden, yüzde 10’unun tehlikeli durumlardan, yüzde 2’sinin ise kaçınılmaz ve sebebi bilinmeyen hareketlerden kaynaklandığı ifade edilirken çalışanların elektriğe temasının engellenmesi, yüksekte güvenli çalışılması için iyileştirme faaliyetleri yapıldığına dikkat çekildi. Şirketin operasyonlar sırasında bilinçli çalışılmasını ve İş Sağlığı ve Güvenliği malzemelerinin etkin kullanılmasını sağladığı aktarılırken “İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Yüksekte Güvenli Çalışma Kuralları”, “İleri Sürüş Teknikleri” gibi eğitimler düzenlendiği de hatırlatıldı.

Şirket aynı zamanda teknolojiyi yakından takip edip VR sanal gerçeklik çalışmalarında kaza simülasyonları hazırlayarak çalışanların hangi durumlarda kaza yaşayacaklarını ve nasıl sonuçlanacağını canlı gibi yaşamalarını da sağlıyor. Verdiği eğitimlerle çalışanlarını bilinçlendirerek sıfır kaza hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren YEDAŞ’ta İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre birimi yetkilileri, çalışma sahasında incelemeler yaparak kazaya sebebiyet verecek tehlikeli durumları ortadan kaldırıyor. Yetkililer ayrıca operasyon sürecini iyi analiz ederek kaza riskini ortadan kaldıracak önlemleri de alıyor.

İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ KURALLARINA FARKINDALIK SAĞLANIYOR

Açıklamada YEDAŞ’ın, çalışanlarının sağlığı için sürekli farkındalık projeleri ile güvenlik kurallarına uyulmasının bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi için çalıştığı da belirtildi. Bu kapsamda “işbaşı konuşmaları” yapılarak göreve başlayacak çalışanların kuralları hatırlaması ve uygulaması sağlanıyor. Verilen bilgilere göre, her ilin İş Sağlığı ve Güvenliği ekipleri, her gün saha denetimleri gerçekleştirerek uygunsuz durumları tespit ediyor ve çalışanlar ile sıcak iletişim sağlayarak bilgilendirmeler yapıyor. Yöneticiler, saha ekiplerini çalışmalar esnasında ziyaret ederek güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması yönünde değerlendirmelerde bulunuyor, ayrıca gün içinde sürekli kurallara ilişkin bilgilendirmeye yönelik mesajlar gönderiyor.

YEDAŞ, İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarının uygulanması, güvenliğin sağlanması için her yıl önemli projeler hayata geçirirken yöneticiler ve saha çalışanlarını buluşturarak sahada yaşananlar hakkında bilgi paylaşımında bulunulmasını sağlıyor. Her yıl İş Sağlığı ve Güvenliği malzemesi yatırımı yapan şirket, malzemelerin etkili kullanılması için de çalışanları, pratik ve doğru kullanım yöntemleri konusunda bilgilendiriyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir