Elektrik

‘Wild Edens: Turkey’ iklim değişikliğine dikkat çekti

AA

Sibel ACAR-ANKARA

‘Wild Edens: Turkey’ (Vahşi Cennetler: Türkiye) belgeselinin dünya galası Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin eşi benzeri olmayan doğal yaşam alanlarındaki bitki örtüsü ve hayvanlara odaklanan belgesel film,  iklim değişikliğine ve küresel boyutta temiz enerjiye geçiş ihtiyacına dikkat çekmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS’yi yapan Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom’un izleyiciyle buluşturduğu film, National Geographic tarafından Aralık ayında Türkiye ile birlikte Afrika ve Avrupa’da birçok ülkede yayınlanacak.

“Proje ile uluslararası toplumun dikkatini doğanın zengin güzelliğine çekmek istiyoruz”

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Şirket Geliştirme ve Uluslararası Ticari İlişkiler Birinci Başkan Yardımcısı Kirill Komarov, Wild Edens Projesi ile ilgili şunları söyledi: “Çevresel sorunlar Rosatom’un gündeminde büyük bir yer kaplıyor. Sadece temiz ve sürdürülebilir enerji sağlamakla kalmıyor, gezegenimizin korunmasına yönelik girişimlere de destek veriyoruz. Ancak, kendi çabalarımıza ek olarak, gezegenimizin karşı karşıya kaldığı bu sorunların dünya çapındaki görünürlüğünü de arttırmayı hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda Wild Edens Projesi ile uluslararası toplumun dikkatini doğanın zengin güzelliğine çekmek istiyoruz. İkinci olarak, bu ortamın insan faaliyetlerinin yıkıcı sonuçlarının kurbanı olabileceğini hatırlatmak isteriz. Filmimiz, ekosistemin hassaslığını ve gezegenimizi kurtarırken her birimizin katılımının önemini ortaya koyuyor.”

Bürokrasi, akademi, iş ve medya dünyası ‘Wild Edens: Turkey’nin dünya galasında bir araya geldi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:07 23 Kasım 2018