Elektrik

Türkiye Madencilik Meclisi’nde Türk-Kazak iş birliği fırsatları ele alındı

AA

Kazakistan Cumhuriyeti ‘Tau-Ken Samruk’ Devlet Şirketi yetkilileri ve Türkiye Madencilik Meclisi Üyeleri ile İstanbul’da bir araya gelerek iş birliği fırsatlarını değerlendirdi.​

Toplantıda ‘Tau-Ken Samruk’ Devlet Şirketinin İş Geliştirmeden Genel Müdürü Nurlan Saurambayev bir sunum gerçekleştirerek şirketin ‘madencilik ve metalurji projeleri’ ve devam eden faaliyetleri hakkında sektör temsilcilerini bilgilendirdi.
Altın, metal, silikon, kurşun, çinko, tungsten, demir gibi birçok alanda faaliyet gösterdiklerini belirten yetkililer Türk madencilik firmaları ile hali hazırda iş birliği yaptıklarını belirterek, Türk firmaları ile daha fazla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarının altını çizdi.
Toplantıda Astana’da yaklaşık 1 ay önce kanun hükmünde kararname ile uluslararası finans merkezi açıldığı bilgisini paylaşan yetkililer, yabancı yatırımcılar için vergi muafiyetleri ve gümrük vergileri ile ilgili kolaylaştırmaların uygulandığını, yabancı çalışanlar ve işçilere yönelik öncelikler olduğunu belirtti.
Ayrıca Saurambayev nadir bulunan metallerle ilgili de Kazakistan Hükümeti tarafından doğrudan yetkilendirdiklerini ve bu alanda yatırım yapmak isteyen Türk firmalarının kendilerine başvurarak bu öncelikten yararlanabileceğini sözlerine ekledi.
Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu TOBB Türkiye Madencilik meclisinin üyeleri ve çalışmaları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Kasapoğlu, Meclisin STK, Kamu ve sektörün önde gelen firmalarının bir araya geldiği en önemli platform olduğunu belirterek, sektör adına önemli faaliyetlerde bulunduğunu belirtti.
Meclis Başkan Yardımcısı ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin de Kazakistan ile işbirliği fırsatlarını geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.
Toplantı da hazır bulunan Meclis Üyesi ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu ise Kazakistan’daki maden potansiyelinin farkında olduklarını, dernek olarak da işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için hazır olduklarını ifade etti.
Toplantıya ‘Tau Ken Samruk’ Devlet Şirketinden İş geliştirme Genel Müdürü Nurlan Saurambayev, Yatırım Genel Müdürü Nariman Absametov ve Danışman Baglan Anarbekuly katıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir