Elektrik

Termik santrallerde yerli kömür dönemi

AA

Sibel ACAR-ANKARA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KÖMÜRDER  -TERSANED Yerli Kömür Kullanımı Niyet Protokolü imza törenine katıldı.

Ankara’da gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Dönmez, çok boyutlu, kaynak çeşitliliğini temel alan ve enerjide bağımsızlığı ilke edinen Milli Enerji ve Maden Politikamız kapsamında bugüne kadar birçok önemli adım atıldığını ve her alanda projelerin birbirini takip ettiğini ifade etti.

“Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” söylemiyle başlayan yerli kömür atağında hem devlet eliyle hem de özel sektör marifetiyle hamlelerimizi güçlendirerek sürdürüyoruz diyen Bakan Dönmez, “Bütün gayretimiz Türkiye’yi hammadde üretip satan bir ülke olmaktan çıkarıp, ileri teknoloji ile dünya pazarlarında katma değeri yüksek son ürünlerde söz sahibi bir ülke konumuna getirmektir” dedi.

“4,6 milyon ton yerli ikameyle 414 milyon dolar ülke içerisinde kalacak”

KÖMÜRDER ve TERSANED arasında imzalanacak protokolle kömür ithalatının azaltılması yönünde önemli bir adım daha atılacağının altını çizen Dönmez konuyla ilgili; “Bugün termik santrallerde kullanılmak üzere yaklaşık 23 milyon ton kömür ithal ediyoruz. İmzalanacak protokolle birlikte, ithal kömürün ilk aşamada yüzde 10’luk bölümünü yerli kömürle ikame edeceğiz. Sonrasında bu rakam artarak devam edecek. Böylece 4,6 milyon ton yerli ikameyle 414 milyon dolar ülke içerisinde kalacak ve cari açığın kapanmasına hatırı sayılır bir miktarda katkı yapmış olacağız. Sadece bu protokolü takiben yapılacak yerli kömür üretimiyle dahi; yaklaşık 12,5 milyar kWh’lık elektriği yerli kaynaklardan elde edeceğiz. Yani Ankara’nın bir yıllık elektrik tüketimi kadar bir üretimi yapacağımız bu protokol sayesinde karşılamış olacağız. Öz kaynaklarımızdan yapılacak bu elektrik üretimiyle enerjide dışa bağımlılığımız daha da azalacak. Böylece, “Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” hedefimize daha da yaklaşmış olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünkü protokolle yerli kaynaklarımızın enerji üretimindeki ağırlığını artırırken, aynı zamanda doğrudan ve dolaylı birçok istihdam alanı da yatırımcılar tarafından oluşturulacak. Bakanlık olarak yerli kömür üretiminin teşviki için sadece kanuni düzenlemeler yapmıyoruz. Ayrıca bu gibi protokollerle de ithal kömür ve yerli kömürle üretim yapan tarafları bir araya getirerek sektördeki iş birliğinin de artmasına katkıda bulunuyoruz. İmzalanan protokolde bu hususla ilgili özel bir madde de koyduk. Protokolün işleyişini takip etmek amacıyla tarafların ve Bakanlığın temsilcilerinin katılacağı bir komite kurulacak. Kamu ve özel sektörde görevli ihtisas sahibi uzmanların yer alacağı komite, protokolün uygulamaya geçişini takip edecek ve raporlayarak bizlere sunacak.

Ülkemizde üretimin her geçen gün arttığı, ithalatın azalıp ihracatın rekor kırdığı bir dönemi yaşıyoruz. Üreten ve üreterek büyüyen Türkiye yolunda, sanayiden tarıma, yazılımdan turizme kadar her alanda enerji ihtiyacımız da aynı oranda artıyor. Bu ihtiyacı yerli kaynaklarımızı azami ölçüde kullanarak karşılayacağız. Aynı zamanda enerji teknolojilerine yaptığımız yatırımlarla da bu alandaki dijital ve teknolojik değişime de öncülük ediyoruz. Ham maddeden uç ürüne kadar tüm üretim süreçlerini yerli kaynaklar ve yerli imkânlarla sağlayarak bu alanda yeni bir başarı hikâyesi yazacağız. Öz kaynaklarımızı insanımızın emeğiyle, alın teriyle birleştirerek, Türkiye’yi birlikte aydınlatacağız. İnsanımızın emeği, azmi ve çalışmalarıyla ulaşamayacağımız hiçbir hedef yok. Yeter ki inanalım. Yeter ki her şart ve koşulda bir ve beraber olalım”

Atılan imzaların ardından tören sona erdi.

İthal kömürlü santrallerde yeni dönem başlayacak

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:23 5 Aralık 2018