Elektrik

‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ çalıştayı yapıldı

AA

Türkiye Enerji Zirvesi’nin 9’uncusu bu yıl Antalya’da düzenleniyor. Zirvede eş zamanlı oturumlar devam ederken sektörün sorunlarının ve çözümlerinin konuşulduğu çalıştaylar gerçekleştiriliyor. Bu günün son çalıştayı olan ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi’ Enerji Ticaret Derneği’nin (ETD) katkılarıyla yapıldı.

Çalıştayda elektrik piyasasının isimleri bir araya geldi. Piyasada en önemli şey devamlılık ve öngörülebilirlik olarak belirlendi. ETD yetkilileri son kaynak tedarik tarifesiyle ilgili önerileri EPDK’ya ilettiklerini ifade ettiler. Fiyatlardaki dalgalanmayı maliyet bazlı yaklaşımların sonucu olarak gören yetkililer, ‘bütün katılımcıların olduğu durumlarda rekabet hep yukarı gitti’ dediler.

Piyasadaki üretim ve sürdürülebilirliğin devam etmesi için maliyet ve rekabetin eşit koşullarda çalışıyor olması gerektiği ortak kanısına varıldı. Herkesin birer son kullanıcı olduğunu, dolayısıyla giderlerin artmasının herkesi etkilemesi gerektiği de konuşulan konular arasındaydı. Ayrıca büyük sanayi kuruluşlarına sahip müşterilerin büyük zamlara karşı önceden önlem alması için bilgilendirilmesi gerektiği konuşuldu. Elektrik tarafı olarak 1-2 yıllık değil daha uzun süreli anlaşmalara girilmesi gerektiği, vatandaşın elektrik fiyat tarifesinin nasıl oluştuğu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiği fikri de sunuldu. Genel kanı olarak da; piyasanın değer zincirini oluşturan yargıların geri dönmesinin umulduğu konuşuldu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 15:10 10 Ekim 2018