Elektrik

SEDAŞ’tan alo 186 ihbarlarına anında müdahale

AA

 İş makinası ile ya da kazma ile su, kanalizasyon, doğalgaz veya yol çalışmaları sırasında kazı yaparken kablonun zırhına ve yalıtımına zarar verildiğinde, bu hasarlar görmezden gelinip, onarımı gerekli şekilde yapılmadığında, bu hasarlı kablo ile enerji alan vatandaşlar oluşan arıza sonucu kesinti yaşıyor. Yeraltı kablosunun beslediği bölgede enerji kesintisi meydana geldiğinde, kablo eki yapmak için kazı işlemlerini gerçekleştirmek kadar, yeraltındaki kablo üzerinde arıza yerinin nerede olduğunu bulmakta ayrı bir uzmanlık gerektiriyor.

 

Meşakkatli tamir çalışması

 

SEDAŞ şebeke operasyon ekipleri, ana hatta bağlantısı yapılan abone kablosunun arızalı noktasını yeraltı kablo tespit cihazı ile buluyor. SEDAŞ ekipleri, asfalt yolda, kablo arızasının nerede olduğunu belirledikten sonra önce asfaltın kesilmesini ve sonra da kepçe ile kazı yapılarak, belli bir mesafede üstteki toprağın alınmasını ve daha sonra kabloya hasar vermemek için kürek ile kazıyı derinleştirip, kabloyu ek yapabilmek için gün yüzüne çıkarmak için yoğun bir çaba ve mesai harcıyorlar.

 

Örnek olay

 

Adapazarı Cumhuriyet Mahallesinde esnafın dükkânına gelen yeraltı enerji kablosundan elektrik alamaması üzerine Alo 186’dan gelen ihbar ile harekete geçen ve arızaya anında müdahale eden SEDAŞ ekipleri, kazı ile kabloya ulaştıklarında kabloya daha önceden hasar verildiğini belirlediler. Ancak ekiplerin kabloya daha önceden hasar verilip üzerine plastik boru geçirildiğini ve üzerinin bu şekilde örtüldüğünü belirlemeleri sonuç olarak hiçbir şeyi değiştirmedi. SEDAŞ ekipleri tarafından müdahale edilen arızada, asfalt kesildi, iş makinası ile kazı yapıldı, ekipler hızla arızalı kabloyu ortaya çıkararak, kablo eki yaptılar.  Önceden hasar verildiği anlaşılan kablo için meşakkatli bir çalışma yapılarak arıza giderildi ve enerji verildi.  SEDAŞ ekipleri kendilerine gelen başka bir ihbarla arızaya hızla müdahale etmek, kaliteli hizmet vermek ve müşteri memnuniyeti sağlamak için şehrin başka bir noktasına yönlendiler.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir