Elektrik

Rosatom ‘Nükleer Çocuklar’ projesine devam ediyor

AA

 15-16 Ağustos günleri Moskova’nın en iyi tiyatrolarından sayılan Et Cetera Tiyatrosu’nda Nuclear Kids Projesi kapsamında hazırlanan  “Lomonosov’un Parşömeni” adlı müzikalin final gösterileri yapıldı.

Rusya devlet nükleer enerji kurumu Rosatom, uluslararası çocuk yaratıcılık projesi olan müzikal bu sene 10. yılı dolduruyor ve nükleer enerji alanı çocukları her sene yeni bir profesyonel temsil ile seyirciyle buluşuyor.Bu sene hazırlanan gösteri sıradan olmayan bir formatla seyircinin karşısına çıktı. Yönetmen Vladimir Karabanov, büyük bir bilim insanının, sırrı çözüldüğünde insanların daha merhametli olacağı şifrelenmiş bir mesajının arayışında olduğu bir macera oyunu sahneledi.

Proje, Rusya’nın nükleer alanı tesislerinde ve yurtdışındaki ortaklıklarında görev yapan çalışanların 79 çocuğunu bir araya getirerek 6 Temmuz’da Macaristan’da bir prova kampında başlatıldı. Bu sene projeye, Beyaz Rusya, Bangladeş, İngiltere, Macaristan, Mısır, Hindistan, Kazakistan, Çin, Hırvatistan ve Türkiye’den çocuklar katılıyorlar. Rusya’dan gelen çocuklar, Rosatom’un var olduğu 23 şehri temsil edecek. Moskova, St. Petersburg, Yekaterinburg, Nizhniy Novgorod, Çelyabinsk, Kurçatov, Sosnovıy Bor, Angarsk ve daha birçok başka şehirlerden gelen çocuklar da katıldılar. Müzikalin 21 günde hazırlanması artık bir gelenek haline geldi. Bir aydan bile az bir sürede çocuklardan oluşan yaratıcılık grubu harika ve orijinal bir oyunu sahneleme hazır hale geliyor.

PROJENİN RESMİ GALASI 4 AĞUTOS’DA MACARİSTAN’DA

Müzikalin resmi galası 4 Ağustos günü Seksard şehrinde (Macaristan) yapılmıştı,  9 Ağustos günü müzikal Rusya’nın Ozersk şehrinde, 12 Ağustos günü ise Snezhinsk şehri tiyatrosunda sahneye konmuştu. Projeye Türkiye’yi temsilen katılan Darya Kosenkova, Nuclear Kids Projesine daha önce de katıldığını belirterek, bu projenin kendi için bir ev gibi olduğunu söyledi. Konsenkova, şöyle konuştu: “Burada olmaktan çok mutluyum. Artık birçok ülkeden çok sayıda arkadaşlarım var. Biz her günümüzü müzikle, dansla, provalarla iç içe geçirdik. Zorlandığımız dönemlerimiz de oldu, ancak oldukça ilginç zaman geçirdik.”

Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Yuriy Galanchuk, “Türkiye ve Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin bu harika projenin daimi katılımcıları olmasından gurur duymaktayız” dedi. Proje bu sene 10. yılını doldurmasına rağmen her zaman olduğu gibi hala birçok ülkede popüler olmaya devam ettiğine dikkat çeken Galanchuk, “Bu projede bir şekilde katılma şansına sahip olan herkes yaratılan güzel bir eserin katılımcısına dönüşüyor. Bu sanat ve yaratıcılık, nükleer alanı şehirlerini, ülkelerini ve hatta nesillerini bir araya getirmektedir” diye devam etti.

NUCLEAR KİDS ULUSLARARASI BİR YARATICILIK PROJESİDİR

Nuclear Kids (NucKids), her sene yapılan ticari olmayan bir uluslararası yaratıcılık projesidir. Bu projeye, Rusya’nın nükleer alanındaki tesislerinde ve Rosatom Devlet Kuruluşu’nun yurtdışındaki ortaklıklarında çalışanların çocukları katılıyor. Projenin ana hedefleri nükleer sanayi tesisleri çalışanlarının çocukları arasında dostluk bağlarının kurulması, yetenekli çocukların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergileyebilmesi için uygun koşulların sağlanması ve kültürel etkileşimde yeni geleneklerin keşfedilmesidir.

Her sene yaz aylarında, Rosatom tesislerinde çalışanların 70’ten fazla erkek ve kız çocuğunun yanı sıra, bu çocukların farklı ülkelerden gelen yaşıtları tek bir platformu oluşturan prova kampında bir araya gelerek 3 hafta süresince profesyonel olarak müzikal temsilin yapım çalışmalarına katılıyorlar ve daha sonra tüm ekip bu müzikal ile turneye çıkarak gerek Rusya’nın çeşitli şehirlerinde, gerek yurtdışındaki tiyatro sahnelerinde müzikali seyirciyle buluşuyor. Müzikalin sahnelenmesinde tanınmış yönetmenler, besteciler, koreograflar ve profesyonel pedagoglar çocuklarla birlikte çalışıyorlar. Proje hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler  www.nuckids.ru adresini ziyaret edebiliyorlar.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir