Elektrik

Rosatom, Kuzey Denizi Rotası’nda

AA

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, nükleer enerjiyle çalışan arktik buzkıran ‘Ural’ı denize indirdi. Rosatom, Kuzey Denizi Rotası’nı (Northern Sea Route – NSR) tüm yıl boyunca gezebilmesini sağlamak için bir adım attı.

Uzunluğu 173 metreye ulaşan ‘Ural, 3 metre kalınlıktaki buzun kırılmasını sağlayan ve, 350 MW’a kadar üretim yapabilen iki verimli ve kompakt RITM-200 nükleer reaktörü ile donatıldı. Son teknoloji RITM-200 tipi reaktör, dünyada ilk kez “Ural” ve 22220 – “Arctic” ve “Siberia” projelerinin diğer gemilerine kuruldu. Rosatom gelecekte bu reaktörleri yüzer ve karasal nükleer santrallerde de kullanmayı planlıyor.

Proje 22220’nin ve Ural buzkıranın çift çekirdekli tasarımı benzersiz bir tasarım olarak dikkat çekiyor. Geminin içindeki balast tankları sayesinde buz kıranın çekişi, Kuzey Kutbu Denizi veya nehirlerde gezinmek zorunda olmasına bağlı olarak kolayca değiştirilebiliyor ve uyarlanabiliyor. Bu akıllı tasarım çözümüyle Rosatom, bir milyon fiyatına iki tür buz kıran elde edebiliyor. Bu da yüz milyonlarca doların potansiyel maliyet tasarrufunu sağlıyor.

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, “Kız kardeşleriyle birlikte Ural, NSR’yi tüm yıl boyunca faaliyete geçirmeye ilişkin stratejik projemizin merkezinde bulunuyor. 2024 yılındaki hedefimiz, 80 milyon metrik ton sevkiyatın NSR’den geçmesi. Ayrıca, 2027 yılına kadar iki yeni Proje 22220 gemisini daha nükleer buzkıran filomuza eklemeyi planlıyoruz. Bu buz kıranların inşaat sözleşmesinin Ağustos ayının sonuna kadar imzalanması bekleniyor” dedi.

80 milyon tonluk hedef, temel olarak; doğal gaz (47 milyon ton), kömür (23 milyon ton), petrol (5 milyon ton), makine ve benzeri ağır sanayi ürünleri (5 milyon ton) ve 1 milyon ton metalden oluşuyor.

Rus hükümeti Rosatom’a NSR altyapısının geliştirilmesinde öncülük etti. NSR geliştirme projesi için toplam fon miktarı altı yıl boyunca 734,9 milyar ruble oldu. Bunun üçte biri kadarı; 274 milyar rublesi, hükümet bütçesinden sağlanacak. Kalan üçte ikisi; 460 milyar ruble ise, Rosatom, Rosneft ve Novatek ve Arktik deniz yolu boyunca kargo taşımacılığı ile ilgilenen diğer firmalar da dahil olmak üzere yatırımcılar tarafından finanse edilecek.

WLPGA Bölgesel Zirvesi, 19-21 Haziran’da düzenlenecekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir