Elektrik

Maden Sektörü Ödül Töreni gerçekleştiriliyor

AA

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Swissotel The Bosphorus’ta, Türkiye’de faaliyet gösteren bütün maden gruplarına yönelik kategorilerde ödüllerin verileceği Maden Sektörü Ödül Töreni ve Sektörel Vizyon Organizasyonu bugün gerçekleştiriliyor.

İstanbul Maden İhracatçıları Derneği tarafından gerçekleştirilen ödül töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, İMİB Başkanı Aydın Dinçer ve Toronto York Üniversitesi’nden Dr. Dirk Matten’ın sunumlarıyla başladı.

İMİB Başkanı Aydın Dinçer insan için maden diyerek madenin önemini vurguladı. Dinçer; “Maden yatırımcıların korkusuzca bu sektöre girmesi, kanunlara güvenmesi için çalışmalar yapmak istiyoruz. Ülkeye kattığımız ham madde niteliğindeki maddelerin madenciler tarafından yapıldığını hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız; “Madencilik sektörünün tüm sorunlara rağmen geldiği noktayı tebrik ediyorum. Biz Bakanlık olarak sektöre önemli adımlar attığımız bir yılı geride bıraktık. Bürokrasinin azaltılması için e-Maden projesinin ihalesini yaptık. Diğer taraftan güvenli madencilik adına kazaların azalması için 69 Yeraltı Denetim Uzmanı istihdam edildi. İşletme güvenliğini tehdit eden 2 bin 500 ocakların da faaliyetleri durduruldu. Yine Bakanımızın talimatıyla ‘Maden Bölgesi Uygulaması’ başlattık. İlk uygulama ise Cebeci Taş Ocağı oldu. Yaptığımız başka bir çalışma ‘Risk Değerlendirme Projesi’ oldu. Bununda uygulamasını 2019’da görmüş olacağız. Çok bilinmeyen ama ileride potansiyel yaratacağını bildiğim ‘Black Diamond Sanal Gerçeklik Eğitim Projesi’ni ortaya koyduk. Mevzuat Çalışmalarını 2017 yılında çok kısa sürede tamamladık. 2018 yılında da devam etti. Yurt dışında maden arama çalışması yapmak için Uluslararası ‘Maden Arama Şirketi’ kuruldu. İletişim alanında da yatırımlarımız oldu. İngilizce ve Çince olarak ‘Maden Yatırım Rehberi’ hazırlandı. İletişimde ilerlemek için ‘Maden ve İnsan’ dergisini çıkardık. Önümüzdeki süreçte yaptığımız ve yapacağımız lansmanlarımızı da paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Ödül töreni oturumlarla devam edecek ve ödülleri vermek üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in teşrifleriyle son bulacak.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:48 7 Ocak 2019