Elektrik

KESİNTİSİZ REKOR

AA

Türkiye’nin elektrik tüketimi 26 Temmuz’da 969 milyon 673 bin kilovatsaate çıkarak tüm zamanların en yüksek tüketim ve ani puant rekorunu kırarken elektrikte herhangi bir kesinti ve kısıtlamaya gidilmedi.

 

TÜKETİM VE ANİ PUANT REKORU

 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre, Türkiye’nin elektrik tüketimi 26 Temmuz’da 969 milyon 673 bin kilovatsaate çıkarak hem tüm zamanların en yüksek tüketim rekoru hem de 47 bin 659 MW’la ani puant rekoru kırıldı.

 

REKOR TÜKETİM KESİNTİSİZ KARŞILANDI

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın stratejisi doğrultusunda elektrik iletim altyapısının güçlendirilmesi ve enerji arz güvenliğinin güvence altına alınması amacıyla hızlı bir şekilde kısa sürede hayata geçirilen yatırımlarla birlikte rekor elektrik tüketimi kısıt ve kesinti yaşanmadan karşılandı.

 

HEBERİN TAMAMI

 

 Elektrikte kesintisiz rekor

 

Türkiye’nin elektrik tüketimi 26 Temmuz’da 969 milyon 673 bin kilovatsaate çıkarak tüm zamanların en yüksek tüketim ve ani puant rekorunu kırarken elektrikte herhangi bir kesinti ve kısıtlamaya gidilmedi.

 

Yurt genelinde etkili olan yüksek hava sıcaklıklarıyla birlikte artan elektrik tüketimi Temmuz ayında ardı ardına hem günlük tüketim hem de ani puant rekorları kırdı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın stratejisi doğrultusunda elektrik iletim altyapısının güçlendirilmesi ve enerji arz güvenliğinin güvence altına alınması amacıyla kısa sürede hayata geçirilen yatırımlarla birlikte rekor elektrik tüketimi kısıt ve kesinti yaşanmadan kesintisiz olarak karşılandı.

 

Son yıllarda elektrik üretimindeki yatırımlardaki hızlı büyümeyle birlikte emre amadelik oranlarındaki yüksek seviyeler de tüketimin kesintisiz olarak çok rahat bir şekilde karşılanmasında etkili oldu.

 

ARZ GÜVENLİĞİ ORANI YÜZDE 74 OLDU

 

Elektrik tüketim ve ani puant rekorunun kırıldığı 26 Temmuz’da ortalama emre amadelik oranı yüzde 67 olarak gerçekleşirken ortalama arz güvenliği oranı ise yüzde 84 oldu.

 

Ani puan rekorunun kırıldığı 14:40’ta ise arz güvenliği oranı yüzde 82 olarak gerçekleşti.

 

ELEKTRİK TÜKETİMİNDE TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre, Türkiye’nin elektrik tüketimi 26 Temmuz’da 969 milyon 673 bin kilovatsaate çıkarak tüm zamanların en yüksek tüketimi rekorunu kırdı.

 

Önceki yılın tüketim rekoru 10 Ağustos 2016 tarihinde 905 milyon 764 bin kilovatsaat olmuştu.

 

“ELEKTRİK TÜKETİMİ TEMMUZDA YÜZDE 12.9 ARTTI”

 

TEİAŞ’ın kesinleşmemiş Temmuz ayı verilerine göre, elektrik tüketimi bu yılın Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,9 artarak 27 milyar 775 milyon kilovatsaate yükseldi.

 

Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte günlük tüketim ve ani puant rekorlarının kırıldığı Temmuz ayında Türkiye’nin elektrik tüketimi çok hızlı bir artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında 24 milyar 610 milyon kilovasaat olan elektrik tüketimi yüzde 12,9 artarak 27 milyar 775 milyon kilovatsaate yükseldi.

 

TÜM ZAMANLARIN ANİ PUANT REKORU KIRILDI

 

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre, 26 Temmuz’da elektrikte ani puant rekoru 47 bin 659 MW’la kırıldı.

 

2016’da kaydedilen en yüksek ani puant ise 10 Ağustos 2016’da 44 bin 734 MW olmuştu.

 

Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte günlük tüketim ve ani puant değerlerinde önümüzdeki günlerde yeni rekorların kırılması bekleniyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir