Elektrik

Karayurt: ‘Sosyal tarife ile dar gelirli tüketici zamlardan etkilenmeyecek’

AA

Kolen Enerji Genel Müdürü Uğur Kaya Karayurt, yaşanan fiyat artışlarının ardından elektrik piyasasında oluşan son durumu değerlendirdi. Yetkililerin elektrikte dar gelirlinin faturasını indirecek yeni bir ‘sosyal tarife’ uygulaması üzerinde çalıştığını hatırlatan Kolen Enerji Genel Müdürü Uğur Kaya Karayurt, bunun dar gelirliler üzerinde önemli bir rahatlama sağlayabileceğini söyledi.

Kolen Enerji Genel Müdürü Uğur Kaya Karayurt,Bir süredir elektrik piyasasında, konutlarda yeni fiyatlama modeline geçileceği, dar gelirli tüketicilerin gelebilecek zamlardan etkilenmeyeceği ya da asgari seviyede etkileneceği, bir anlamda korunacağı konuşuluyor. KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, yine Ekim ayından itibaren bu modele geçileceği, konutlarda elektrik fiyatlarının kademelendirileceği, kimi abonelerin korunacağı tartışmalarını değerlendirdi. Karayurt, ‘’iş hayatında iş yeri sahipleri karlılığı azamiye çıkarmak, ya da maliyetleri asgariye indirmek için enerji tüketimini kontrol altında tutma noktasında gereken özeni gösteriyorlar’’ dedi.

Karayurt sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Özellikle meskenlerde gerek dar gelirli aboneyi korumak, gerek tüketiciyi enerji tasarrufu yapmaya motive etmek anlamında iyi düşünülmüş bir model. Tabi sosyal devlet olmanın da gereği gibi. Sosyal tarife gibi de düşünülebilir. Aylık belli bir tüketimin altında kalan meskenleri zamlar etkilemeyecek ya da çok az etkileyecek. Tabi tüm bu avantajları tüketiciye serbest piyasada yakalatabilmek, yine serbest piyasada tasarrufa özendiren ürünler çıkarılabilmesini sağlamak, bu şekilde bir piyasa oluşturabilmek en ideal olanı. O kadar ki sosyal tarifelere asgari sayıda abonenin kalması. Ayda 150 kWh elektrik tüketen, kabaca mesela 80 TL ve altında fatura ödeyenlere daha düşük fiyat uygulanırken, daha çok tüketenlere kademeli şekilde daha yüksek tarife uygulanması türünden modeller dünyada var olan bir modeller. Tüketimi kontrol altına almayıp, çok tüketirsen daha pahalı bir tarifeden alacaksın. Tasarruf edersen daha ucuzdan alacaksın.’’

İki yıldır zam yapılmıyordu

Elektriğe son gelen zamlarla ilgili de açıklama yapan Kaya Uğur Karayurt, zamlarla ilgili tepki oluşmaması gereken sektörlerden birinin enerji sektörü olduğunu belirtti.

‘’Maalesef hala dışa bağımlı, kurdaki hareketlerden birinci derecede etkilenen bir sektör enerji sektörü. Üstelik alabildiğine ciddi yatırımlar yapılmasına rağmen böyle. Serbestleşen piyasada özel sektör çok ciddi yatırımlara imza attı ama diğer taraftan, doğal olarak dış kaynak kullanıldı.’’

Karşılığında neredeyse iki yıldır elektriğe zam yapılmadığına dikkat çeken KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurdaki ciddi artış, gerek üretim maliyetlerini gerek yenilenebilir enerji kaynakları destekleme mekanizması maliyetini etkiledi, etkiliyor. Elektriğin maliyeti son iki yıldır sürekli artıyor. Ancak tarifeler o oranda düzenlenmiyordu. Bu sayede elektrik piyasası stratejik duruşuyla hem ekonominin büyümesine katkı sağladı hem de tüketiciyi korudu. Artık sektörde kendi piyasasını belli bir çizgiye çekmek, son kaynak tedarik tarifesi v.b. aksiyonlarla serbest piyasaya hareket getirmek durumunda. Unutmayalım ki 2023 hedefleri var.”

Nitelik olarak mesken aboneleri ile ticarethane, sanayi aboneleri farklı

Elektrik aboneleri içerisinde mesken abonelerinin nitelik olarak ticarethane, sanayi, tarımsal sulama gibi abone gruplarından ayrıldığına dikkati çeken Karayurt, mesken abonelerini “gerçek anlamda tüketiciler” olarak nitelendirdi. Karayurt, ‘’ticarethane, sanayi, tarımsal sulama gibi abone gruplarında ise elektriğin yapılan işte bir girdi oluşturuyor. Bu abone gruplarında iki basiretli tüccar, iki iş adamı veya profesyonel tedarik sözleşmesi imzalıyor.  Dolayısıyla mesken abonesi ile nitelik olarak pek aynı kefeye konulmaması gerekiyor.’’

Karayurt ayrıca, ticarethane, sanayi gibi tüketici gruplarında tamamen serbestleşmek, son kaynak tedarikine geçmek gerektiğine işaret etti.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:23 25 Eylül 2018