Elektrik

Karayurt: ‘’Dışa bağımlılığı azaltacak yatırımlara destek sürmeli’’

AA

Kolen Enerji Genel Müdürü Uğur Kaya Karayurt, elektrikte yaşanan fiyat artışları ve elektrik sektörüne ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Fiyat artışında maliyetler gözetildi

Kolen Enerji Genel Müdürü Uğur Kaya Karayurt; ‘’Elektrik tarifelerinde yeni rakamlar açıklandı. Daha öncede belirttiğimiz gibi bir yılı aşkın süredir tarifeler maliyetlere paralel bir artış göstermiyordu. Elektrik maliyetleri artıyor ancak daha bir tahammül edilir durumu olduğu için tarifelerde tüketicinin etkilenmemesi gözetiliyordu. Son dönemde kurdaki agresif hareketlilik bu bakış açısını sürdürmeyi imkansız hale getirdi. Kur neredeyse yüzde 100 arttı ama bu tarifelere son birkaç aya kadar neredeyse hiç yansımadı. Dolayısıyla tarifelerdeki bu düzenlemeler beklenmeyen bir gelişme değildi. Zam gelip gelmeyeceğine dair sorulan sorulara maliyetlere bakılacağı ve ona göre karar verileceği şeklinde açıklama yapılmıştı. Nitekim maliyetler tarifelerin üzerinde idi. Yeni rakamlarda tam da açıklandığı şekilde maliyetler gözetilerek açıklandı” dedi.

Dar gelirlilerin daha az etkileneceği bir düzenleme

Uğur Kaya Karayurt; ‘’Diğer taraftan elektrik enerjisine zam gelirken bireysel ve dar gelirli tüketicinin zamlardan mümkün olduğunca az etkileneceği yönünde bir değerlendirme yapmıştık. Kısmen öyle olmuş. Tarifelerde yapılan düzenlemelerde bu bakış gözetilmiş. Bireysel abonelik yani konut, mesken abonelikleri artıştan çok daha az etkilenmiş. Bireysel abonelik yapısı itibarı ile kurumsal abonelikten çok ayrılıyor. Mesken tüketici grubunda kurumsal abonelikte olduğu gibi o tüketim noktasından gelir elde edilmiyor. O nokta bir gelir kaynağı değil. Ek olarak bu tüketici grubu sayı itibarı ile çok ama tüketim miktarları itibarı ile kıyaslanamayacak kadar düşük tüketimli. Daha az bütçelerle daha fazla vatandaş gözetilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltma çabaları desteklenmeli

Karayurt; ‘’Aslında elektrik tarifelerinde son birkaç aydır yaşadığımız bu ciddi düzenlemeler enerjide dışa bağımlı oluşun negatif anlamda ne kadar etkileyici olduğunu anlatıyor bize. Şunu unutmayalım. Tüm bunlar son yıllarda yerli ve yenilenebilir kaynaklara yapılan çok ciddi yatırımlara rağmen böyle. Doğrusu yatırım anlamında enerji de gerekenler fazlasıyla yapılıyor. Bunu kimse inkâr edemez. Ancak henüz üretim anlamında optimum noktasında değiliz. En basiti elektriğimizin yüzde 30-35’ini hala doğalgazdan üretiyoruz. Tüm bunlar bize en ağır reçetede olsa enerjide serbestleşmenin, yatırımların devam etmesi gerektiğini söylüyor. Nitekim Sayın Bakan enerjide “başlanmamış büyük projelerin erteleneceği” konusuna takılan bir projelerinin olmadığını ilerlemelerin devam edeceğini söyledi. Bu çok önemli. Enerjide dış kaynaklara bağlı oluşu asgariye çekmek en öncelikli konumuz olmalı. Bu nedenle Türkiye’de enerjide yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretime verilen önem devam etmeli. Dışa bağımlılığı azaltacak yatırımlara destek sürmeli’’ şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:16 2 Ekim 2018