Elektrik

‘Kapasite artışlarını zamanında karşılayacak bir altyapı kurulmalı’

AA

8’inci Türkiye Enerji Zirvesi Elektrik İletimi Özel Sunumunu yapan TEİAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, “Kapasite artışlarını zamanında karşılayacak bir altyapı kurulmalı” dedi.

 

TEİAŞ’ın  bir sistem operatörü ve sistem işletmecisi olduğunu kaydeden TEİAŞ Genel Müdürü Abdullah Atalay, “Toplam 61 bin km’lik bir enerji hattı profilimiz var. İlettiğimiz kurulu güç 81 bin 647 MW. Toplam 22 bölgede operasyonel kurulumumuz var. TEİAŞ, üretimle, tüketim arasında köprü görevi gören bir kuruluş” dedi.

 

Kapasite artışlarını zamanında karşılayacak bir altyapıyı kurmanın önemine işaret eden Atalay, “ En kritik fonksiyonumuz bu çerçevede ele alınmalı. 2001 yılında başlayan liberalleşme süreciyle beraber sektörün yasa gelişmesi ve EPİAŞ’ın devreye girmesiyle, TEİAŞ dengeleme güç piyasası oyuncusu olarak yoluna devam etti. TEİAŞ şu anda dengeleme güç piyasasını yönetiyor. Kamu refleksleriyle hareket eden bir kuruluşuz. TEİAŞ olarak 2017 yılı içerisinde daha önceki faaliyetlerin yeniden değerlendirip, yeni bir perspektif oluşturduk. İletim ve üretimde yapılacak yatırımlarda çevresel etki değerlendirmesinin önemli bir etkisi var. Sistem yönetim maliyetlerinin minimize edilerek, iletim şebekesinin güçlendirilmesi gerekiyor. Arz ve talep projeksiyonlarını kapsayacak, geleceğe hitap eden güçlü bir iletim altyapısı gerekiyor. Sistem üretim maliyetlerinin düşürülerek, yatırımları hızlandırmalıyız. Biz kamusal yapımız gereği yatırımları hızlı yapacağız. Nitelikli ücretlerle, nitelikli personel çalıştırmamız gerekiyor. Temel çerçevedeki beklentilerin karşılanması gerekiyor.  Kurumun beklentilerinin karşılanması için desteklenmesi gerekiyor. Büyük bir coğrafyada faaliyet gösterdiğimiz için zorlu coğrafi koşullara sahip yerlerde operasyonel faaliyetlerdeki kalite düşüyor. Gittikçe çeşitlenen bir enerji portföyüne sahibiz. Üretilmesi zor, karmaşık bir altyapının sisteme girişinden bahsetmek gerekiyor.  Şebekedeki kapasite artışı sizi etkiliyor. İletim şebekesinin sağlıklı planlanması bizim gündemimizdeki en önemli konu başlıklarından bir tanesi Karar destek mekanizmalarını bilgi teknolojileriyle donatmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir