Elektrik

IAEC’de elektrikli araçlar konuşuluyor

AA

‟Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı – IAEC”, İstanbul Swissotel’de bugün kapılarını açtı.

Yerli ve yabancı mühendislerin, otomotiv endüstrisindeki elektrikli araçların dönüşümünü tüm yönleriyle ele alan konferansı bu yıl “Elektrikli Araç Teknolojileri ve Geleceği” temasıyla gerçekleştiriliyor. Konferansın “Li-Ion Bataryalar: Mevcut Durum ve Son Gelişmeler” konulu açılış konuşmasını Boğaziçi Üniversitesi Konferans Başkanı Prof. Dr. Günay Anlaş ve CATL Direktörü Robert Lai yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Konferans Başkanı Prof. Dr. Günay Anlaş, elektrik araçlarda en büyük pazar payının Çin’de olduğunu söyleyerek, daha sonra ABD’nin geldiğini belirtti. “Dünyada elektrikli araçlara olan ilginin arttığını görüyoruz” diyen Anlaş, elektrikli araçların diğerlerine göre çevreye daha faydalı olduğuna da değindi.

CATL Direktörü Robert Lai, şirketlerinin kuruluş amaçlarının batarya üretmek olduğunu söyledi. Lai, “Yeni elektrik platformları var ve üreticiler burada çok iyi işler yapıyorlar. Günümüzde şarj anlamında da yüksek şarj istasyonları kurulmaya başlanıyor. Trendlerden bahsetmek gerekirse, çok ciddi teşvikler oldu bu anlamda ve ekonomide çok ciddi krediler verilmeye başlandı. 2030 yılına gelindiğinde ise diğer araçlarla aynı ekonomik durumda olunacak. Aynı zamanda 5G teknolojisiyle de telefona benzeyen bir araç olacak. Yani elektrikli araçlar diğer araçlardan çok daha farklı olacak ve çok yüksek seviyelere çıkacak. Tüketicilerin elektrikli araç alabilme hedefine ulaşması için çalışıyoruz” dedi.

Gelecek yıl enerji yoğunluğunun 200 kilowatt saat olacağını söyleyen Lai, bu durumun bataryalar için önemli olacağını söyledi. Lai, elektrikli araçlarda daha iyi şarj deneyimi için çalıştıklarını dile getirdi.

IAEC konferansı bugün “Elektrikli Araçlar: Pazar, Politika Ve Emisyonlar”, “XElektrikli Araç Teknolojileri” ve “Ticari Araçlarda Elektrifikasyon” oturumları ile devam edecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir