Elektrik

Hedef 2023 Büyük Türkiye Zirvesi kapsamında Milli Enerji Paneli düzenlendi

AA

Hedef 2023 Büyük Türkiye Zirvesi kapsamında Milli Enerji Paneli düzenlendi. Panele; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz,  TPAO Genel Müdürü  Melih Han Bilgin ve  Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem konuşmacı olarak katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, “Yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynakları çok ön plana çıktı. Bu sürecin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Yerli kaynakların sektöre kazandırılması çok önemli. Off-shore petrol ve doğalgaz aramalarına bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. Maden sahalarının yenilenebilir enerjiyle desteklenerek ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Torium ve uranyum araştırmaları devam ediyor. Büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz için, fiyatlar düştüğü dönemde bir mekanizmayla fiyatlar hedge edilerek çözüm üretilebilir. Fosil yakıtlar gelecekte de hakim olacak.  Madencilik çok ön planda olan bir alan değildi. Madencilik mevzuata bağlanmış bir alan. Madencilikte ÇED sorumluluğu kaldırıldı” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “7 bin MW üzerinde kurulu rüzgarımız var. 15 bin MW üzerinde lisansımız var. Bunlar da en kısa sürede kurulacak. Yerli kaynakların kurulması çok önemli. Ürettiğimizden fazla tüketiyoruz. 50 birim üretiyoruz, 100 birim tüketiyoruz. Enerji vücuttaki kan gibidir. Dışarıdan serum enjekte ettiğinizde bu ne kadar sürdürülebilir olur. Teşvikler sayesinde yerli enerjide gücümüz arttı. Teknolojiler geliştikçe maliyetler de azaldı. Burası tamamen rekabet piyasası. YEKA’lardaki ihaleden sonra fiyatların nereye geldiğini gördük” dedi.

TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Türkiye’yi büyütmek istiyoruz. Yenilenebilir enerjinin geleneksel enerjiyle karşılıklı geliştiğine dair  bir algı var. Ben böyle düşünmüyorum. Önünüzdeki 50 yıl içerisinde fosil yakıtlar hayatımızda önemli rol oynamaya devam edecek. Oyununu değiştirecek hamleler yapmalıyız. Türkiye’nin denizlerini karış karış aramak mecburiyetindeyiz. Özellikle Doğu Akdeniz ve Karadeniz. Doğu Akdeniz’de petrol aramacılığındaki sismik çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Türkiye off-shore’u mutlaka değerlendirilecek. Fatih Sondaj Gemimiz Akdeniz sondajlarına başlayacak. 5 yıl sonrasında geminin yapacağı çalışmalar belirlendi. Karadeniz sahaları için ikinci sondaj gemimizin çalışmalarını tamamladık” diye konuştu.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, “Önümüzdeki 20-25 sene içerisinde enerji talebi yüzde 50 artacak. Doğalgaza ve petrole de ihtiyaç devam edecek. Dönüşüm içerisinde büyük enerji şirketlerine büyük iş düşüyor. Uzun vadeli olan bir işe herkesin kendini hazırlaması gerekiyor. Türkiye’nin bu enerji dönüşüne baktığımız zaman; nüfus artışı, gelir seviyesinin artışı bu dönüşümü de ülkemize getiriyor. Petrol ve doğalgaz kaynaklarının ulaştırılmasında ülke olarak önemli bir konumdayız. Uluslararası şirketlerin yapacağı yatırımlar cari açık acısından çok önemli. Yatırımcı acısından önem taşıyan en önemli konu piyasaların öngörülebilirliği. Geçiş yolunu, üretime çevirip, değer katarak yatırımlara destek vermemiz gerekiyor. Çok güzel teşviklerimiz var. Bunların da önümüzdeki yıllarda hızla gelişeceğini umuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:21 15 Ekim 2018