Elektrik

Güriş: Temiz enerji yatırımları Türkiye’ye nefes aldıracak

temiz enerji
AA

Güriş, Mart 2020 sonu itibariyle açıklanan Elektrik Enerjisi Piyasası Raporu”nun, yenilenebilir – temiz enerji desteğinin önemini bir kere daha gözler önüne serdiğini açıkladı.

Dünyanın gündeminden düşmeyen ve etkisini tüm piyasalarda hissettiren koronavirüs salgını enerji sektörünü de etkiliyor. Güriş’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, tüm dünyada enerjinin öncelikli konular arasında yer aldığı, Türkiye’de de Mart 2020 sonu itibariyle açıklanan “Elektrik Enerjisi Piyasası Raporu”nun, yenilenebilir – temiz enerji desteğinin önemini bir kere daha gözler önüne serdiği ifade edildi. Rapora göre Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi Aralık 2019’da yüzde 14,73 iken, Mart 2020 sonu itibariyle yüzde 16,33’e yükseldi.

Güriş’ten yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak “Korona salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik sorunları beraberinde getirdi. Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönem, aynı zamanda tüm ithalat ve ihracat kalemlerinde de sorunlara neden oluyor.  Türkiye’nin cari açığının yaklaşık olarak yüzde 70’ini enerji sektörü oluşturuyor. Enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan alan bir ülke olarak Türkiye, enerji konusunda bu krizi fırsata çevirebilir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin, milli ve yerli enerji kaynakları bakımından enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek potansiyele sahip olduğu kaydedilen açıklamada, 2020 yılı Mart Ayı sonu itibariyle “Elektrik Enerjisi Piyasası Raporu” verilerine yer verildi. Buna göre; yenilenebilir enerji üretimi Aralık 2019’da yüzde 14,73 iken, Mart 2020 sonu itibariyle yüzde 16,33’e yükseldi. Bu artışın içerisinde Aralık 2019’da yüzde 2,73 olan jeotermal enerji üretimi, Mart 2020 sonu itibariyle yüzde 3,23’a; rüzgar enerji üretimi ise yine aynı zaman diliminde yüzde 7,20’den yüzde 8,93’e ulaştı.

Rapordaki milli ve yerli enerji üretimine dair diğer verilere bakıldığında, Mart 2020 sonu itibariyle jeotermalin 839,3 GWh ile toplam enerji üretiminin yüzde 3,4’ünü, rüzgarın ise 2.137,1 GWh ile toplam enerji üretiminin yüzde 8,7’sini oluşturduğu görülüyor.

Yine aynı tarihli raporda elektrik üretimindeki son kapasite ise; jeotermal santralleri için toplam kurulu güç 1.515 MW, santral sayısı ise 54 olarak belirtilerken,  rüzgar santralleri için toplam kurulu güç 7.644 MW, santral sayısı se 275 olarak açıklanıyor.

“TÜRKİYE’DE TEMİZ ENERJİ POTANSİYELİ OLDUKÇA YÜKSEK”

Dünya zor bir dönemden geçerken bu olağanüstü dönemde tüm ülkelerin yerli iç kaynaklarına yönelmesinin gerekliliğine dikkat çeken Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, “Dünyanın en büyük jeotermal rezervine sahip ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de temiz enerji potansiyeli oldukça yüksek. Özellikle bu süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarımızı doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun da yolu mili kaynaklarımızın desteklenmesinden geçiyor” dedi.

Güriş Ali Karaduman

Açıklanan verilerde Türkiye’nin temiz enerji potansiyelinin oldukça yüksek olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını belirten Karaduman, önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik çalışmaların hızlandırılmasının Türkiye’nin enerjide tam bağımsızlığı için kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir