Elektrik

Fırat EDAŞ’tan “kıyasen fatura” bilgilendirmesi

Fırat EDAŞ
AA

Fırat EDAŞ, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önceliğin, hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerin sağlığı olduğunu ve bu doğrultuda çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı.

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan “Kıyasen Fatura Düzenlemesine” ilişkin tüketicileri bilgilendiren bir açıklama yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamada, 2 Nisan tarihli EPDK Kurul Kararı gereğince 30 Haziran 2020’ye kadar Covid-19 salgını nedeniyle karantina bölgesi ilen yerler için “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin uygulamaya alındığı hatırlatıldı. Bu çerçevede, okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılmak üzere geçmiş dönem tüketimlerinin dikkate alınarak fatura oluşturulacağının bilgisi verildi.

Fırat EDAŞ, söz konusu uygulamaya göre faturalandırmanın, mevsimsellik de dikkate alınarak; tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden yapılacağını, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırılacağını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan bilgilendirmede, kıyasen fatura düzenlemesi kapsamında sadece sosyal mesafenin korunması mümkün olmayan ve karantinaya alınan yerleşim yerlerinde önceki iki yılın aynı ay ortalamalarının baz alınacağı, karantina veya sosyal mesafe kararı alınmayan yerlerde normal sayaç okumalarına devam edileceği de ifade edildi.

“FAALİYETLERİNİ DURDURAN TİCARETHANELERE KIYASEN FATURA DÜZENLENMEYECEK”

Fırat EDAŞ, saha çalışmalarında azami düzeyde izolasyonu sağlamak için alınan tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile faaliyetlerini geçici süreyle durduran ticarethanelere kıyasen fatura düzenlenmeyeceğinin de bilgisini verdi.

Tüketimin olmadığı meskenlerde kıyasen bir fatura çıkartılmayacağı, tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyeceği de açıklandı.

Açıklamaya göre mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde bir defada geri ödemesi gerçekleştirilecek, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacak.

“SAYAÇ TÜKETİM DEĞERLERİNİ BİZLERLE PAYLAŞIN”

Fırat EDAŞ, bazı yerleşim yerlerimizde karantina sebebi ile ve sosyal mesafenin korunması mümkün olmayan yerlerde tüketim miktarının birikmesi sonucu ödeme güçlüğü yaşamaması için sayaç tüketim değerlerinin (T1-T2-T3) veya sayaç tüketim değerine ait fotoğrafın şirketle paylaşılmasını da istedi.

Sayaç tüketim değerlerinin (T1-T2-T3) veya sayaç tüketim değerine ait fotoğrafın www.firatedas.com.tr internet sitesindeki talep şikayet sayfası ya da 0530 695 10 90 numaralı WhatsApp Tüketici Hattı aracılığıyla paylaşılması durumunda faturalandırma işlemi yapılacağı ifade edildi. Faturaların SMS, e-posta gibi yöntemlerle tüketicilerin iletişim adreslerine gönderileceği de kaydedildi.

Fırat EDAŞ’ın konuyla ilgili açıklamasında son olarak “Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadelemiz kapsamında tüketicilerimize destek olmaya devam edeceğimizin altını çizerken bu günleri hep birlikte aşacağımıza inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir