Elektrik

EÜAŞ’ın ‘Mobil Elektik Santralleri’ açıldı

AA

Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) ‘Mobil Elektik Santralleri’nin açılış töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dözmez’in ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açılıştan önce yaptığı konuşmada; “Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz her biri 25 MW gücünde toplam 175 MW’lık 7 mobil elektrik santralle kısa dönemli enerji arz güvenliğimizi sağlamak adına da önemli bir adım atıyoruz”dedi.

“MOBİL SANTRALLERİN İLK ETAPTA 7 NOKTADA BAĞLANTISINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

 Bakan Dönmez; “Santrallerimiz anlık ihtiyacın karşılanmasında en hızlı çözümü sunacak. Neden en hızlı çözüm diyoruz? Çünkü bir elektrik santralinin yapımı ve işletmeye alınması yaklaşık 36 aydır. Ancak bu santraller 48 saat gibi kısa bir sürede montaj ve demontaj yapılabiliyor.

 Santrallerimizin taşınması da oldukça pratik. Lojistiği ve transferi de son derece kolay ve esnek. Böylece ihtiyaç olması halinde tek bir mobil santralle 50 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağız.

 Elektrik enerjisi aciliyeti arz eden bir nokta mı var? Bu santralleri kolay bağlantı özelliği sayesinde bölgedeki uygun trafo merkezine intikal ettirerek enerji ihtiyacına en pratik cevabı vereceğiz.

 Santrallerimiz çok kısa sürede tam yüke çıkabilme kapasitesine sahip. Yani alanda ihtiyaç duyulan enerjiyi santrallerimiz maksimum kapasiteyle sağlayacak güce ve yetkinliğe sahip.

 Mobil santralleri ihtiyaca binaen farklı şekillerde devreye alacağız. Örneğin elektrik tüketimi ve arzı arasındaki dengenin korunmasında ya da pik enerji tüketiminin yaşandığı durumlarda bölgesel yük ihtiyaçlarına destek olmak için santrallerimiz hızlı bir şekilde devreye girecek.

 Elektrik kesintileri, arızalar, iletim ya da dağıtımdan kaynaklanan sorunlar, afet ve acil durumlar ya da diğer olağandışı durumlarda santraller elektrik enerjisi üreterek olası krizlere karşı hızlı ve etkin reaksiyon almamızı da sağlayacak. Çünkü acil durumlar hızlı reaksiyon gerektirir. Bu nedenle mobil santrallerimiz bu alandaki hareket kabiliyetimizi ve esnekliğimizi büyük oranda geliştirecek.

 Mobil santrallerin ilk etapta İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır ve İzmir’deki trafo merkezleri olmak üzere 7 noktada bağlantısını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“SANTRALLERİMİZDE ÜRETİRKEN VERİMLİLİĞİ ÖN PLANDA TUTMAK ÖNCELİĞİMİZ”

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz; “Yaklaşık 1 buçuk yıl önce bakanımızın desteğiyle aldığımız bu karar bugün bizi burada bir araya getirdi. Tam bir ekip çalışmasıyla başardık. Santrallerimizde üretirken verimliliği ön planda tutmak en büyük önceliğimiz. EÜAŞ olarak enerji alanındaki teknolojik dönüşüme de ayak uyduruyoruz. Dünyayı takip eden bir anlayış içerisinde teknolojik dönüşümü ön planda tutuyoruz” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir