Elektrik

Eskişehir’de çöpten elektrik üretilen tesis hizmete açıldı

AA

Büyükşehir Belediyesi’nin yapımı 2 yıl süren projesi hizmete alındı. Projeyle, şehirden toplanan çöplerden katı atıklar ayrıştırılacak, kalan kısmından elde edilecek metan gazı da elektriğe dönüştürülecek. Projenin maliyetiyse 70 milyon Türk lirası oldu.

Modern teknoloji eseri tesiste, çöplerden katı atıklar ayrıştırıldıktan sonra kalan kısım, fermantasyonla çürütülecek, ortaya çıkan metan gazı 36 metre çapındaki balonda toplanacak ve 8 dizel motor aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek. 2004-2009 yılları arasındaki dönemde, Başkan Büyükerşen ve o günkü Büyükşehir Meclis üyelerinin ciddi çalışmaları projenin temelini oluşturuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hizmete sundukları tesis ile ilgili olarak şunları söyledi:
“2 gün önce, Dünya Çevre Günü’ydü. Böyle önemli bir günün hemen sonrasında Eskişehir’e böyle bir tesisi kazandırmak çok anlamlı. Bu tesis, gözlerden ırak olsa da, hem çevrenin korunması ve geliştirilmesi hem de enerji ihtiyacımızın doğaya zarar vermeden karşılanmasını sağlayacak. Seyitgazi yolundaki eski “Vahşi Çöp Atık Alanı” ile yakınında istimlak edilen yerlerde, ITC firması tarafından yoldan gözükmeyecek şekilde kurulan tesiste, her biri 1.4 Megawatt elektrik üreten devasa 8 dizel motor, çöplerden elde edilen gazı yakarak, günlük toplam 11.2 Megawatt elektrik üretecek. Bu miktar, 55 bin konutun günlük elektrik ihtiyacını karşılayacak miktardır. Tesisin yapımını gerçekleştiren ve 9 yıl işleticiliğini yapacak olan firma, belediyeye 1 Milyon 375 Bin TL kira ödemesi yapacak ve sözleşme sonunda tesiste kullanacağı tüm iş makinelerini de Büyükşehir Belediyesi’ne bırakacak.”

Tesiste ayrıca 2000 metre karelik modern sera yapılmış olup, bu seralarda da Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü şehrin muhtelif yerlerinde kullanılmak üzere, çiçek ve süs bitkisi üretecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir