Elektrik

EPDK’dan lisanssız elektrik üretimine sistem kullanım bedeli dopingi

AA

 

EPDK’nın lisanssız üretimine ilişkin yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin ardından sektör tarafından merakla beklenen sistem kullanım bedellerine ilişkin Kurul Kararları da Resmi Gazetede yayınlandı.

‘Tükettiğin kadar üret’ mantığıyla çıkılan bu yolda tüketim tesisiyle aynı ölçüm noktasında kurulacak üretim tesislerinde sisteme verilen enerji için herhangi bir bedel ödenmeyecek iken üretim miktarına eşit ve üretim miktarından düşük tüketimler için sistemden çekiş yönlü dağıtım bedeli yüzde 50 indirimli uygulanacak. Tüketimin üretimi aştığı durumlar için ise aşan kısım için çekiş yönlü dağıtım bedeli üreten tüketiciler tarafından ödenecek.

 

Uygulamaya ilişkin detayların Kurum tarafından yayınlanacak bir duyuru ile paylaşılacağı, lisanssız üretimine ilişkin yapılan bu düzenlemeler ile özellikle sisteme veriş yönünde herhangi bir bedel ödenmeyeceği için başta tüketimi yüksek tüketiciler olmak üzere lisanssız üretim tesisi kurmanın cazip hale geldiği, dağıtım sistemi açısından konuya bakıldığında ise yeni mevzuatla birlikte elektrik üretildiği yerde tüketileceği için dağıtım sisteminde oluşan kayıpların indirgenmesine büyük katkı sağlayacağı kaydedildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir