elektrik tüketimi

EPDK elektrik piyasasına yönelik taslakları görüşe açtı

EPDK; Elektrik Piyasasında Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği, Elektrik Dağıtım Sisteminin Teknik Kalitesine İlişkin Usul ve Esaslar ve 4. Uygulama Dönemi Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar taslaklarını kamuoyunun görüşüne açtı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada, elektrik dağıtım şirketlerin sundukları hizmetin kalitesine ilişkin düzenlenen Elektrik Piyasasında Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği, Elektrik Dağıtım Sisteminin Teknik Kalitesine İlişkin Usul ve Esaslar ve 4. Uygulama Dönemi Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar taslaklarının hazırlandığı ve 31 Ağustos 2020 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacağı bildirildi. İlgililerin taslaklar hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, görüş bildirim formlarını doldurarak aynı süre içerisinde word dosyası olarak epddagitim@epdk.gov.tr e-posta adresine ve yazılı olarak Kurumun Elektrik Dairesi Başkanlığına göndermeleri gerektiği ifade edildi.

Öte yandan 4. Uygulama Dönemi kapsamında görevli tedarik şirketlerinin perakende satış gelir tavanı hesaplamalarında dikkate alınacak kalite faktörünün hesaplanmasına ilişkin düzenlenen 4. Uygulama Dönemi GTŞ Perakende Satış Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar taslağının da aynı şekilde 31 Ağustos 2020 tarihine kadar görüş ve değerlendirmelere açık tutulacağı aktarıldı.

Söz konusu taslaklara ve görüş bildirim formlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/4-8194/-elektrik-piyasasinda-dagitim-ve-perakende-satis- 

https://www.epdk.gov.tr/Detay/Icerik/4-8193/4-uygulama-donemi-gts-perakende-satis-faaliyeti-