Elektrik

Enerjisa’nın Kurumsal Yönetim derecelendirme notu belirlendi

AA

Enerjisa Enerji Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum derecelendirme notu alan ilk enerji şirketi oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkelerine uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (SAHA) Enerjisa Enerji için Kurumsal Yönetim Derecelendirme Raporunu tamamladı. Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ve Yönetim Kurulu ana başlıklarına göre düzenlenen inceleme sonucunda Enerjisa Enerji Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 10 üzerinden 9,45 olarak belirlendi. Enerjisa Enerji böylelikle en yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip kuruluşlar arasındaki yerini alarak BIST Kurumsal Yönetim endeksine de dahil oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre ilk kez Kurumsal Yönetim derecelendirme notu alan Enerjisa Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan Kurumsal Yönetim İlkelerine önemli ölçüde uyum sağladığını, tüm paydaşları ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile hareket ederek şeffaf ve açık iletişim kurduğunu tescillemiş oldu.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar “2018 yılında gerçekleştirdiğimiz başarılı halka arzı takiben verimli operasyonlar ile sürdürülebilir finansal başarı sağlayarak tüm paydaşlarımıza değer yaratmaya odaklandık. Bu süreçteki önemli odak noktalarımızdan biri de kurumsal yönetim ilkelerinde sektörde örnek olarak uygulamalar yaparak seviyemizi her geçen gün daha ileri taşımak oldu. Bu kapsamda, enerji sektöründe bir ilk olarak kurumsal yönetim derecelendirme notumuzun belgelenmesinin de bu yolculukta çok önemli bir adım olduğuna inanıyorum” dedi.

CFO’su Michael Moser ise konuyla ilgili değerlendirmesinde “Enerjisa Enerji olarak, Türkiye’de uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı elde edebilmek için makro ekonomik gelişmeleri ve küresel trendleri her dönem yakından takip ediyor ve etkin stratejiler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak, yönetiminin şeffaflığını ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk enerji şirketi olmasının haklı gururunu yaşıyoruz. Bundan sonra da tüm paydaşlarımız ile bu notu ileriye götürmek için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir