Elektrik

Enerjisa Halka Arz Gong Töreni Borsa İstanbul’da gerçekleşti

AA

Enerjisa’nın Halka Arz Gong Töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ETKB Müsteşarı Fatih Dönmez, E.ON CEO’su Johannes Teyssen, Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler’in katılımıyla gerçekleşti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Ülkemizin önemli kurumlarından Enerjisa’nın Halka Arz Töreninde sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz. Bakanlık olarak mali açıdan güçlü istikrarlı ve şeffaf piyasa enerji piyasası bakımından olmazsa olmazı. Son dönemde piyasanın liberalizasyonu için hızlıca hareket ettik. Türkiye yaşadığı onca badireye rağmen büyümeye devam etti ve bu büyümede özel sektörün payı kaçınılmaz. Menşei ne olursa olsun Türkiye’de yatırım yapan her firma bu ülkenin firmasıdır. 5.3 kat gelen talep Enerjisa’ya ve Türkiye’ye yoğun ilginin göstergesidir. Türkiye sağlam ekonomisi, sunduğu cazip fırsatları ve iç pazarı ile her zaman yatırım yapılabilecek bir ülke oldu” dedi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Ülkemiz için önemli ve anlamlı bir gündeyiz. 13 şirketimizi halka arz ettik. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. TL bazında özel sektörde en büyük halka arz oldu. Elektrik dağıtım bazında ilk halka arz oldu” şeklinde konuştu.

Borsa İstanbul A.Ş Himmet Karadağ, “Bu gong töreni ile Enerjisa pay piyasasında işlem gören 405’inci şirket. 2018 yılında işlem gören 3. şirket olacak. Paylar 38 bin 780 yatırımcıya satıldı. 5.3 katı talep geldi halka arz konusunda şirkete. Halka arzlar sermaye piyasalarının payları. İlk defa hisse alan 11 bin 700 yatırımcı oldu” ifadelerini kullandı.

E.ON CEO’su Johannes Teyssen, “Bugün Enerjisa’nın halka arzını size duyurmaktan gurur duyuyoruz. Bu halka arz son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük halka arzlardan biri olmuştur. Elektrikte büyüme talebi tüm OECD ülkeleri içinde en yüksek talebi Türkiye’de gerçekleşti” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir