Elektrik

Enerjisa Enerji’de bayrak değişimi

AA

Ziya Erdem’in 31 Ekim itibariyle görevinden ayrılma kararı aldığı Enerjisa Enerji’de CEO’luk görevine Murat Pınar atandı.

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan Enerjisa Enerji A.Ş.’nin 2018 yılından bu yana CEO’luk görevini üstlenen Ziya Erdem, 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyle görevinden ayrılma kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamaya göre CEO’luk görevine, 1 Kasım 2019 tarihi itibarıyle, halen Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürlüğü görevini yürüten Murat Pınar atandı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı ve Enerjisa Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, “Topluluğumuz için stratejik öneme sahip olan Enerjisa Enerji A.Ş., güçlü altyapısı ve alanındaki uzmanlığını, inovatif iş modelleri ve teknoloji odaklı yaklaşımıyla birleştirerek, Türkiye’nin yeni nesil lider enerji şirketi haline gelmiştir. Başarılı halka arzını takiben, Enerjisa Enerji’nin, hem finansal hem de operasyonel olarak güçlü sonuçlar elde ederek, tüm paydaşlarına ve hissedarlarına değer yaratmasında ve özellikle büyümeye yönelik teknolojik ürün ve hizmetlerin gelişimine dair stratejik yol haritası hazırlığında büyük katkısı olan Ziya Erdem’e teşekkür ediyor, kariyer yolculuğunda başarılar diliyorum. Yeni dönemde CEO’luk görevini devralacak olan Murat Pınar’ın da, Enerjisa Enerji A.Ş.’yi dünya çapında örnek gösterilecek bir şirket haline getirme vizyonumuza yönelik yolculuğumuzda, büyük Enerjisa ekibine başarıyla liderlik edeceğine inanıyorum” dedi.

Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erik Rene C. Depluet ise Ziya Erdem’e katkılarından dolayı teşekkür ederken “Ziya Erdem’e halka arz sonrası süreçte finansal ve operasyonel başarıyı sürdürmeye olan katkısından ve tüm başarılı çalışmalarından dolayı Enerjisa Enerji adına teşekkür ediyorum. Murat Pınar’a da yeni görevinde başarılar diliyor, derin bilgi ve tecrübesiyle Enerjisa Enerji’ye başarıyla liderlik edeceğine yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

MURAT PINAR KİMDİR?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezunu olan Murat Pınar, MBA diplomasını London School of Commerce & University of Wales’ten aldı.

Profesyonel kariyerine 1998 yılında Siemens’te başlayan Murat Pınar, 2005’ten 2010 yılına kadar Nokia NSN’de 13 farklı ülkede sorumlu Saha Operasyon Müdürlüğü ve Telekomünikasyon, Fiber Optik, Altyapı, İnşaat ve Entegrasyon süreçlerinde program yöneticiliği görevlerini üstlendi.

Murat Pınar, 2010 yılında Enerjisa bünyesine dahil olurken 2015 yılına kadar 14 il 9 milyon müşteri ve 21 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti veren Enerjisa dağıtım bölgeleri Başkent, Ayedaş ve Toroslar organizasyonlarında çeşitli üst yönetici rollerinde bulundu.

Pınar’ın özellikle operasyonel mükemmellik çalışmalarının yürütülmesi, iş modellerinin olgunlaştırılması, sektör dinamiklerinin gelişiminde rol alınması ve yatırım programlarının oluşturulması sorumluluklarını üstlenerek Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin entegrasyon, büyüme ve ilerlemesi süreçlerine büyük katkıları oldu.

Murat Pınar, 2015 itibarıyla Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü olarak atandı. Dağıtım Şirketleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve ELDER (Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği) Yönetim Kurulu üyesi olan Murat Pınar ayrıca EUROGIA2020’nin Başkanlığı’nı yürütüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir