Elektrik

Enerjide dijitalleşme ve müşteri memnuniyeti masaya yatırıldı

AA

1.Türkiye Enerji ve Maden Forumu kapsamında düzenlenen Enerjide Dijitalleşme ve Müşteri Memnuniyeti oturumunda EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, ELDER Başkanı Serhat Çeçen, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal konuştular.

 

“2017 YILINDA CİDDİ BİR GÜNEŞ ENERJİSİ ENTEGRASYONU YAŞADIK”

 

EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, “Özellikle özelleştirme sürecinin tamamlandığı 2013 süresinden itibaren bu konuda çalışıyoruz. Bizden EPDK olarak beklenen düzenlemeleri yapıp yön vermek. İmkânlarımız neler bu imkanları nasıl kullanırız buna kafa yormaya çalışıyoruz. 4 yıl önce bu konu ile ilgili bir süreç başlattık. Akıllı şebeke yol haritası kapsamında çekirdek bir komisyon oluşturduk. Çok geniş katılımlı 30-40 kişiden oluşan bir komisyon oluşturuldu. Burada sadece enerji değil yazılım şirketleri, dijital şirketler ve sektör paydaşları ile buluştuk. Geldiğimiz noktada mevzuatta temel olmazsa olmaz bir an önce yapılması gereken işleri tanımladık. Şimdi yapmaya çalıştığımız ise dünya trendlerini takip ediyoruz. Bunları da dikkate alarak çalışıyoruz. 2017 yılında ciddi bir güneş enerjisi entegrasyonu yaşadık. Tüm süreçleri entegre sistem altında nasıl kurabiliriz diye bir yol haritası üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki 10 yıllık sektörün dönüşümünü de ortaya koyacak bir yol haritası çıkarabiliriz” dedi.

 

Mehmet Ertürk, “Dünyada müşteri memnuniyeti ölçümleri yüzde 50 civarındadır. Bakanımızın bu konuda başlattığı çalışmalarda biz zaten dünya ortalamasındaydık şu an ise dünya ortalamasının çok çok üzerine çıktık. Kayıp kaçak düşündüğünde bir şirket biz daha da oranı aşağıya çekiyoruz. Bunun hem şirkete hem de müşteriye olumlu yansıması var” ifadelerini kullandı.

 

“SON 5 SENEDE 20 MİLYON TL’Yİ BULAN BİR AR-GE YATIRIMI SÖZ KONUSU”

 

ELDER Başkanı Serhat Çeçen, “Akıllı şebekelerin bir sonraki halkası akıllı şehirler. Enerji ve teknoloji hayatımızın her yerinde var. 2020 de yapay zeka ile birlikte robot istihdamının devreye girmesi ve elektrikli araçların milyonu aşması beklentisi bunun en önemli göstergesi. Son 5 senede 20 milyon TL’yi bulan bir ARGE yatırımı söz konusu” diye konuştu.

 

Çeçen, “1500 çağrı merkezi çalışanımız var yüzde 90 i son iki senede istihdam edildi. Bizlerin Bakanlık ve EPDK kayıtlarında oranı yüzde 80’in üzerinde çıkmamız gerekiyor. Biz sadece anket ve müşteri memnuniyeti çalışmalarını bakanlığa bırakmak değil ELDER kapsamında da bu çalışmaları yapacağız. Şebeke altyapısı çok eskiydi. 42 milyon abonemiz vardı. Coğrafi Bilgi sistemi yatırımında bunları kayıt altına almak bile 3 yıl sürdü. SCADA mobil sistemi ile bunları artık cep telefonlarına da aktarıp bu çalışmaları da 2020’de tamamlamış olacağız” ifadelerine yer verdi.

 

“1 YILDA ÇAĞRI MERKEZİMİZİ ARAYAN SAYISI 1 MİLYONU GEÇTİ”

 

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,  “2013 yılında 21 bölge özel sektörün eline geçti ve devlete 13 milyar dolarlık bir katkı yaptık. Şebekeler aldığımızda 30 yaşın üzerindeydi. Özel sektöre geçince EPDK bize hedefler verdi. Verilen hedeflere nasıl ulaşabiliriz diye odaklandık. Önemli miktarda yatırımlar yaptık. EPDK da serbest tüketici sınırlarını da hızla düşürmeye başladı. Artık müşteri çantada keklik değil. Önemli bir rekabet ortamı var ve bu rekabet ortamının artacağını görüyorum. Biz kendi müşterimizi kaybetmemek için çalışırken EPDK ve bakanlık da bizi denetleyip anketler yapmaya başladılar. 1 yılda çağrı merkezimizi arayan sayısı 1 milyonu geçti. Bizim şirketin merkezi Bursa olmasına rağmen Kars’tan bu işi yönetmeye başladık. Artık cevap verme oranımız da yüzde 91’e çıktı. Akıllı uygulamalar ile şirketin programları ile elektrik kesintisi dahil birçok şeyi müşterilerimiz öğrenebiliyor. Biz bu şirketleri devraldığımızda ulaşmadığımız doğru müşteri sayısı hemen hemen yok. Uludağ olarak 3 milyon abonemiz var. Sadece coğrafi bilgi sistemleri için ödediğimiz para 50 milyon TL’yi geçti. Artık müşteri memnuniyetini en uzağa götürmek için şirketler birbirleri ile yarışıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Nihat Özdemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “EPDK her bölgeye her yıl kayıp kaçak hedefleri koyuyor. Eğer bunu tutturamazsanız cebinizden para koymuş olursunuz eğer altını yakalarsanız. Enerjinizden gitmiş olmaz. Siz bu şebekeleri ve sistemleri yeniledikçe teknik kayıpları önlemiş olursunuz. OECD ülkelerine kaçak kullanım konusunda yaklaştık sayılır. EPDK akıllı sayaçlar konusunda bize yol verdi. Akıllı şebekeler takıldıkça yaygınlaştıkça biz kaçak yönünden daha iyi takip edebileceğiz bu sistemlerden dolayı. Belki maksimum 5 yıl sonra bir iki bölge dışında Avrupa’daki birçok ülkeden daha iyi şebeke ve daha iyi müşteri memnuniyeti olacağını düşünüyorum. Müşteri memnuniyetini sağladığımız zaman hem para kazanacağız hem de devlet ben iyi ki özelleştirilme yaptım diyecek”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir