Elektrik

“Enerji verimliliğinde yeni finansman modelleri üzerine çalışıyoruz”

AA

Enerji Verimliliği Derneği, sektörün bugününü ve geleceğini konuşmak üzere ‘İstişare Toplantısı’ düzenledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve enerji sektörü yatırımcılarının katılımıyla gerçekleşen toplantı İstanbul Swiss Otel’de düzenlendi.

Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ” Enerji artık üretimden dağıtıma kadar ilerleyen klasik anlayışın çok önüne geçti. Artık daha akıllı olanın hayatta kaldığı bir dünya düzenindeyiz. Daha az enerjiyle daha az katma değer üreten toplumlar kısır döngü icerisindedir. Verimlilik bizim için çok önemli. Enerji talebimiz ve tüketimimiz artıyor. Toplam enerji tüketimini de daha verimli bir düzene girmeliyiz. Enerji verimliliğini toplumsal bir kültür haline getirmeliyiz. Enerji verimliliğin yaygınlaşması elbete kolay değil. Ancak toplumumuzda bir farkındalık oluşmaya başlıyor.
Evlerinde enerji verimliliği uygulayanların oranı yüzde 40’a kadar yükseldi. 2018 yılında 1,35 milyar dolar enerji verimliliğine yatırım yaptık. Kamu binalarında yüzde 35 verimlilik sağlandı. 6 milyar TL kamu binalarının yıllık enerji maliyetleri var. Bu yuzden kamu binalari verimlilik için öncü olmak zorunda” dedi.

Yapılan bir yeniliğin de tüketiciye detaylı ve kapsamlı bir fatura sunulması olduğuna da söyleyen Dönmez, amaçlarının kullanıcıların verimli enerji kullanması için rehberlik etmek olduğunu ifade etti.

“Enerji verimliliği faaliyetlerini artıracak en önemli şey de finansmandır” diyen Dönmez,
Sektör olarak yeni finansman modelleri üzerine çalıştıklarını ve bütün amaçlarının uygun koşullar yaratmak olduğunu söyledi.

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, “Enerji verimliliği kamu, özel sektör, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve bireylerin ortak çalışmalar oluşturduğu bir platformdur. Dünya çapında enerji verimliliğine 234 milyar dolar yatırım yapıldı. Enerji verimliliğine yapılan yatırımlar enerji üretim yatırımlarına yapilan yatırımlarla aynı noktaya gelmeye başladı.

Bizim dernek olarak hedefimiz en ekonomik enerji kaynağı olan enerji verimliliğin katkılarını sağlamak. Sanayide verimlilik projeleriyle de yüzde 20 verimlilik sağlanabilir. Bunun sağlanması için de en önemli şey finansman. Daha verimli yatırımların yapılması gerekiyor. Bizim önerimiz enerji verimliliğine sağlanacak finansmanın sıfır faizli olmasıdır” diye konuştu.

Kalsın, izolasyon yapılarak binalarda yüzde 50 tasarruf yapılabileceğini de sözlerine ekledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 12:45 7 Aralık 2019