Elektrik

Enerji Kimlik Belgeli bina sayısı 1 milyona ulaştı

AA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, EKB uygulamasının başladığı 2011’den bu yana 1 milyon yapı için belge alındığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni yılla birlikte binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması hakkındaki detayları paylaştı. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre uygulamanın başladığı 2011 yılından bu yana 200 bini mevcut, 800 bini yeni olmak üzere 1 milyon bina için EKB alındı.

2019 yılında 165 bin binaya Enerji Kimlik Belgesi verildiği açıklanırken bu yılın ilk haftasında belge alınan bina sayısının ise 10 bini aştığı belirtildi.

EKB’Lİ BİNA SAYISINDA İSTANBUL İLK SIRADA

Bakanlık, EKB sayısının en fazla olduğu şehirleri de paylaştı. Buna göre Enerji Kimlik Belgeli binalar il bazında değerlendirildiğinde ilk sırada İstanbul yer aldı. 180 bin EKB’li bina bulunan İstanbul’u 100 bin bina ile Ankara, 75 bin bina ile İzmir takip etti. En çok EKB’li binaya sahip diğer iller ise Bursa (45 bin), Antalya (40 bin), Kocaeli (38 bin), Muğla (33 bin), Konya (30 bin) ve Eskişehir (28 bin) oldu.

2011 SONRASI YAPILAN BİNALAR C SINIFI ZORUNLU

1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binalar için yapı kullanma izin belgesi alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesi’nin ilgili idarelere sunulması, enerji performans ve sera gazı salınım sınıfının da en az C olması zorunlu hale getirildi. Mevcut binalarda 2 Mayıs 2017’den itibaren alınması zorunlu hale getirilen EKB içinse sınıf zorunluluğu bulunmuyor.

EKB’de yapıların enerji sınıfları A, B, C, D, E, F ve G olarak gösteriliyor. A sınıfı en verimli, G sınıfı ise en düşük verimli seviyeyi ifade ediyor.

10 yıl geçerliliği bulunan bu belgelerde binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırmasının yanı sıra yapının enerji tüketimine etki eden sistemlere, bileşenlere ve yalıtımına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Bugüne kadar hazırlanan EKB’lerin yaklaşık 3 bini A sınıfı, 272 bini B sınıfı ve 677 bini C sınıfı enerji performans değerlerinde bulunuyor. Binalarda A sınıfı yüzde 60, B sınıfı yüzde 35-50, C sınıfı ise yüzde 25-35 enerji tasarrufu sağlıyor.

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde kullanılan binalar, yapımı üzerinden 2 yıldan az süre geçmiş binalar ve toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binalar için EKB alma zorunluluğu bulunmuyor.

Söz konusu belge, Bakanlık kontrolünde 7 bin EKB uzmanı, 5 bin 400 firma tarafından veriliyor.

1000 LİRALIK FATURA 400 LİRAYA KADAR DÜŞEBİLİYOR

Bakanlık’tan yapılan açıklamada 2010 yılı öncesi yapılmış bir bina için yıllık 1000 lira enerji faturası ödenirken, C sınıfı ve daha iyi seviyedeki binalarda bu rakamın 400-750 liraya kadar düşebildiği de ifade edildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir