Elektrik

En çok elektrik tüketen il İstanbul

AA

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip tarafından derlenen bilgilere göre Türkiye’de aylık 18,2 milyon megaWattsaat elektrik tüketimi gerçekleşti. En çok elektrik tüketen illerin başında İstanbul geliyor. İstanbul, Türkiye’nin tüm elektriğinin yüzde 18’ini tüketiyor.

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesi EnCazip tarafından derlenen bilgiler elektrik tüketim oranları hakkında ilginç verileri ortaya koydu. Verilere göre ülke genelinde aylık bazda toplamda 18,2 milyon megaWattsaat elektrik tüketimi gerçekleşti. Bu rakama göre tüketicilerin toplam elektrik faturası; tüm tüketicilerin ulusal tarifeden tüketim gerçekleştirdiği varsayımıyla ortalama 12,8 milyar TL aylık tutara ulaştı.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİ EN ÇOK ARTIRAN İL ŞIRNAK OLDU

En çok elektrik tüketen il ise İstanbul oldu. İstanbul, Türkiye’nin tüm elektriğinin yüzde 18’ini tüketti. İstanbul’u, yüzde 6 ile İzmir ve Ankara, yüzde 5 ile de Bursa izledi. EnCazip, tarafından derlenen bilgilere göre elektrik tüketimini artıran illerin ilk üçü arasına Büyükşehirler girmeyi başaramadı. Tüketimi en çok artan illerin başında Şırnak (yüzde 9,28), Bingöl (yüzde 7,35) ve Kahramanmaraş (yüzde 5,54) geldi. En çok elektrik tüketen yüzde 43’le sanayi kuruluşları oldu. Sanayi kuruluşlarını yüzde 27’yle iş yerleri izledi. Konutlarda gerçekleşen tüketim ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artış göstererek yüzde  25’e ulaştı.

İSTANBUL, SANAYİ VE KONUT ELEKTRİĞİ TÜKETİMİNDE DE LİDER

Sanayi kuruluşlarının çokluğuyla öne çıkan İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep sanayi amaçlı elektrik tüketimi ile listenin üst sıralarında yerini aldı. Konutlardaki elektrik tüketiminde ise İstanbul yine liste başında yer alırken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi.

ELEKTRİK FATURALARINDA TASARRUF ETMEK MÜMKÜN

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yapılan son düzenlemeyle tedarik şirketi değişikliği yaparak elektrik faturalarında tasarruf etmek mümkün. EPDK, 2019 yılı için serbest tüketici limitlerini yıllık 1600kWh elektrik tüketimi olarak belirledi. Bu düzenlemeyle yıllık toplamda yaklaşık 992 TL elektrik faturası ödeyen tüm tüketiciler elektrik tedarikçisini değiştirebiliyor. Ayda ortalama 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyenlerin tedarikçilerini kolayca değiştirebilecekleri anlamına gelen düzenlemeyle yaklaşık 20 milyondan fazla kişiye en cazip olan elektrik tedarikçisini seçme imkanı da doğdu. Tüketiciler tedarikçi şirket değişikliklerini internetten ya da çağrı merkezlerinden yapabiliyor.

“YILDA 23 MİLYAR TL TASARRUF FIRSATI”

Konu ile ilgili değerlendirme yapan EnCazip kurucusu Çağada Kırım, “Tüketicilerin tasarruf etmelerini kolaylaştıracak yenilemeler sayesinde kullanıcılar artık çok kolay bir şekilde tedarikçi değiştirebilecek ve tedarikçiler arasındaki rekabetin yavaş yavaş açılmasıyla birlikte bir elektrik faturasında yüzde 15 tasarruf etme şansı ortaya çıkmış olacak. Tedarikçi değişikliğiyle birlikte kullanıcılar yılda yaklaşık 23 milyar TL tasarruf fırsatı da yakalamış olacak” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir