Elektrik

Elektrikte yerli ve yenilenebilir rekoru

AA

Kesinleşmemiş verilere göre, Mayıs ayında elektrik tüketimi yüzde 1,7 oranında artarak 23 milyar 586 milyon kilovatsaate yükseldi.

TEİAŞ’ın kesinleşmemiş verilerine göre, Türkiye’nin elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payı Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında yeni rekorlara imza attı. Hidroelektrik üretiminde son aylardaki büyük artış ve GES’lerin üretimindeki hızlı büyümenin de etkisiyle elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı 7 Nisan’dan bu yana yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor.

Yenilenebilir yüzde 70’in üzerini gördü

4 ve 5 Haziran’da elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı yüzde 71’in üzerine çıkarken 1 Nisan-11 Haziran arasında yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki ortalama payı yüzde yaklaşık yüzde 59 oldu. Aynı dönemde yerli kaynakların elektrik üretimindeki ortalama payı ise yaklaşık olarak yüzde 75’in üzerinde gerçekleşti.

Doğal gaz yüzde 15,5’e geriledi

1 Ocak -11 Haziran arasındaki elektrik üretiminde doğal gaz santrallerinin payı yüzde 15,5’e gerilerken geçen sene aynı dönemde bu oran yüzde 29,1 olmuştu. Yerli kömür santrallerinin geçen sene aynı dönemde yüzde 17,2 olan payı bu sene 16,8’e gerilerken, ithal kömür santrallerinin geçen sene yüzde 19,9 olan payı ise bu sene aynı dönemde yüzde 17,0’ye geriledi.

Elektrik tüketiminde toparlanma başladı

TEİAŞ’ın kesinleşmemiş verilerine göre, Türkiye’nin 2019’un 5 aylık döneminde yüzde yaklaşık 0,9 oranında gerileyen elektrik tüketimi Mayıs’ta toparlanmaya başladı. Kesinleşmemiş verilere göre, Mayıs ayında elektrik tüketimi yüzde 1,7 oranında artarak 23 milyar 586 milyon kilovatsaate yükseldi. Böylece 7 ay üst üste gerileyen elektrik tüketimi tekrar toparlanmaya başladı.

Artan mevsim sıcaklarıyla birlikte önümüzdeki aylarda soğutma ihtiyacı ve tarımsal sulamaya bağlı elektrik tüketim artışı ile Türkiye ekonomisi ve sanayi üretimindeki toparlanma sürecinin etkisiyle elektrik talebindeki artışın sürmesi bekleniyor.

Rüzgar YEKA-2’de işlem tamamBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir