Elektrik

Elektrikte yerli üretimle 1,4 milyar dolar tasarruf edildi

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in paylaştığı grafiğe göre yılın ilk 7 ayında elektrikte yerli ve yenilenebilir kaynakların payı arttı.

Sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte yerli ve yenilenebilir kaynakların önemine dikkat çeken veriler paylaştı. Bakan Dönmez’in “Daha fazla yerli daha fazla yenilenebilir, diyerek yolumuza devam ediyoruz. Cari açığımızın kapanması ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için gayretimiz sürecek. Hedefimiz bağımsız enerji, gücümüz milletimizin desteği…” notuyla paylaştığı grafikte 2019’un ilk 7 ayında elektrik üretimiyle ilgili rakamlar yer aldı.

YERLİ KAYNAKLARIN PAYI VE ELEKTRİK İHRACATI ARTTI

Bakan Dönmez’in paylaştığı grafiğe göre yılın ilk 7 ayında elektrik üretiminde yerli kaynakların payı bir önceki döneme göre yüzde 29,4 oranında artarken ithal kaynakların payı ise yüzde 15,4 oranında azaldı. Yine Türkiye’nin elektrik ihracatı da yüzde 21,6 oranında artış gösterdi. Bu olumlu tablo içerisinde ülkemizin elektrik ithalatı ise yüzde 23,4 oranında azaldı.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de açıklamasında vurgu yaptığı gibi elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı da bir önceki döneme oranla yüzde 44,7 gibi ciddi bir oranda artış gösterdi.

Bakan Dönmez, elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artmasıyla birlikte 2019’un ilk 7 ayında toplam 1,4 milyar doların kasada kaldığını da duyurdu.

İşte Bakan Dönmez’in paylaştığı o grafik:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir