Elektrik

Elektrikli araçların geleceği konuşuldu

AA

Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında Elektrikli Araçlar, Petrol Talebi ve Gelecek Beklentileri oturumu gerçekleştirildi.

Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında Elektrikli Araçlar, Petrol Talebi ve Gelecek Beklentileri oturumu gerçekleştirildi. DEK Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sanlı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma; FGE Petrol Talep Tahmin Bölüm Yöneticisi Cüneyt Kazokoğlu ve Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur konuşmacı olarak katıldı.

“En çok büyüme kara taşımacılığında olacak”

FGE Petrol Talep Tahmin Bölüm Yöneticisi Cüneyt Kazokoğlu, “İngiltere’de 2037’de bütün otobüs filosu, 2033’ten itibaren bütün taksiler elektrikli olacak. İETT’nin yıllık yakıt masrafı 437 milyon TL. Bu alanda ciddi bir tasarruf potansiyeli var. Kamuda 110 bin araçlık filo var. Aselasan elektrikli araçlar için batarya sistemleri üretiyor. Önümüzdeki 7 yılda büyüme en çok kara taşımacılığında olacak” dedi.

“Hibrit otomobiller yakıt tüketiminde yüzde 50 tasarruf sağlıyor”

Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur, “2050 yılında dünyada 10 milyar kişi yaşayacak. Bu nüfusun hepsi bir enerji tüketimi ortaya çıkaracak. Avrupa topluluğu testleri sıklaştırmaya başladı ve birçok marka dizel üretimini 2020’den sonra durduracağını açıkladı. Türkiye’de ise yüksek seviyede devam ediyor dizel satışları. Ulaştırmada kullandığımız yakıtın toplam değeri 30 milyar dolar.  İstanbul’da her 15 dakikada bir 1 tanker yakıt israf ediliyor. Özellikle büyükşehirlerde hava kirliliği giderek artıyor. Hibrit otomobiller yakıt tüketiminde yüzde 50 tasarruf sağlıyor” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:36 10 Ekim 2018