Elektrik

Elektrikli araçların geleceği Boğaziçi Üniversitesi’nde masaya yatırıldı

AA

Elektro Mobilite Derneği, hem sektörün hem de elektrikli araçların geleceğini Boğaziçi Üniversitesi’nde bugün düzenlenen bir etkinlikte masaya yatırdı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen panelde Mercedes Benz Türk AŞ Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, TEMSA AŞ Genel Müdürü Hasan Yıldırım, AVERE Türkiye Genel Sekreteri Haluk Sayar’ın katılımlarıyla ‘Mobilitenin Yakın Geleceği’ konusu konuşuldu.

TEMSA AŞ Genel Müdürü Hasan Yıldırım smart mobilite dünyasını anlatarak; “İleride hızlı bir ulaşım ağı olacak. Akıllı teknolojilerle donatılan bir geleceğe döneceğiz. Ülke olarak elektrikli araçlarda adaptasyon surecindeyiz ve zorlu bir süreçten geçiyoruz” dedi.

Mercedes Benz Türk AŞ Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün; “32 milyar dolar civarında otomotiv ihracatı yapıyoruz. Otomotiv sektörü çok hızlı evriliyor. 10 yıl sonra neler olacak diye düşünüyoruz. Ülkemizi ve sanayimizi bu evrime hazırlamamız lazım. Aksi takdirde dünya elektrikli araç kullanmaya başladığında biz benzinli ve dizel araç kullanırız. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki otomotiv konusunda gelirlerin yüzde 55’i satış sonrası hizmetlerden geliyor” ifadelerini kullandı.

AVERE Türkiye Genel Sekreteri Haluk Sayar ise Türkiye’nin teknolojide bir eksikliğinin olmadığını fakat tecrübe konusunda eksik olduğuna değindi. Bilgi birikiminin ve deneyimin önemli olduğunu söyleyen Sayar, Türkiye’nin bu konularda gelişmesi gerektiğinin altını çizdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir