Elektrik

“Ekonominin canlanması için kalkınma seferberliği başlatmalıyız”

AA

ENVER Başkanı Murat Kalsın Enerji Verimliliği Derneği Genel Merkezi’nde yeni projeleri ve enerji verimliliği hakkında değerlendirmelerde bulunmak üzere bir toplantı gerçekleştirdi.

Özge Esen/İstanbul

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın basın mensuplarına düzenlediği toplantıda şu değerlendirmelerde bulundu: “Tükettiğimiz enerjinin yüzde 70’ini yurt dışından ithal ediyoruz. Biz kendi kaynaklarımızı geliştirmediğimiz sürece dışa bağımlıyız. Sürdürülebilir kalkınma seferberliği hedefleri çerçevesinde enerji verimliliği çok büyük önem arz ediyor. Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke. Eğer gelişmek istiyorsak enerji tüketmek ve yatırım yapmak zorundayız. Biz burada diyoruz ki, enerjiye devam, yatırıma devam. Bundan sonraki süreçte katma değere katkıda bulunmak, cari açığı azaltmak adına enerjinin tüketildiği sanayi ve ulaşıma ağırlık vermeye devam edeceğiz. Kurumsal anlamda bir verimlilik bilinci maalesef ülkemizde yok.

Somut veriler ortaya konmalı ki verimlilik olsun. Finansman konusu burada çok önemli. Sanayiciye gerekirse düşük faizli ya da faizsiz verimlilik kredileri verilmeli. Ekonominin canlanmasını istiyorsak kalkınma seferberliğini başlatmalıyız. Bununla ilgili enerji verimliliği danışmanlık şirketleri devreye girmeli. Gerekirse üniversitelerle iş birliği yapıp eğitim verilmeli. 235 milyar dolarlık bir sektör bulunuyor. Dolayısıyla katkı sağlanmalı.”

Kalsın, Bakanlıkla bilinç endeksi çalışması yapılacağının da haberini vererek, tüm Kurumlarda enerji verimliliği bilinçlendirilmesi yapılacağını ve gerekli her türlü desteğin verileceğini söyledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir