Elektrik

Çoruh EDAŞ’ın projesiyle kuşların göç yolları artık daha güvenli

AA

Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürlüğü’nün yeni sosyal sorumluluk projesi, kuşları elektrik çarpmasından korumaya odaklandı. Kuşların göç güzergahında yer alan Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç’taki enerji nakil hatları izole edilerek kuşların ölümleri ve buna bağlı yaşanan kesintiler önleniyor.

Kuş çarpılmalarının sıkça yaşandığı noktalardaki Enerji Nakil Hatlarına izolasyon aparatları yerleştirmeye başlayan Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürlüğü, projenin temel hedefi olan kuşların çarpmasıyla yaşanan elektrik kesintilerini önleyecek.

Yalıtkan aparatlar çarpılmayı önlüyor

Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürü Osman Aydın, kuşların göç yolları güzergâhında bulunan özellikle Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç İlçelerindeki enerji hatlarının belli noktalarında kuş çarpılmalarının ve buna bağlı enerji kesintilerinin sıkça yaşanması üzerine “Kuşlar Ölmesin Diye” projesini başlattıkları bilgisini verdi. Enerji nakil hatlarına, yalıtkan aparatlar yerleştirerek kuşların çarpılması ve ölümleri engelleniyor. Uygulama ile kuş çarpılması kaynaklı enerji kesintileri de sona erdi.

Çoruh EDAŞ Artvin İl Müdürü Osman Aydın, bu sistemin uygulanacağı yerlerin tespiti ve yapılacak çalışmaların planlanmasının devam ettiğini belirterek “Doğanın vazgeçilmez unsurlarından olan kuşların güvenle göç etmelerini ve enerji arzının kesintisiz devam etmesini sağlamak üzere, sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda ‘Kuşlar Ölmesin Diye’ adını verdiğimiz bu projeyi hayata geçirdik. Çalışmalarımız önümüzdeki dönemlerde de devam edecek” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:48 26 Eylül 2018