Elektrik

BEDAŞ kesintisiz enerji için kışa hazır

AA

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) sert kış şartları başlamadan kesintisiz enerji için bin 528 personeli ve 217 aracını olası arızalara karşı sahada konumlandırdığı bildirildi.

 

Şirketten yapılan açıklamada, İstanbul Avrupa yakasında toplam 4,8 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren BEDAŞ’ın önlemlerini aldığı, sahadaki vardiya planını 7/24 esasına göre hazırladığı belirtildi.

 

Şirketin hava muhalefeti kaynaklı arıza yoğunluğunun oluşmasına karşı “acil eylem planı” hazırladığı aktarılan açıklamada, böyle bir durumda ekip, malzeme ve ekipman desteğiyle arızaların mümkün olan en kısa sürede onarımının planlandığı kaydedildi.

 

Açıklamada, personel ve araç hazırlığının yanı sıra trafo ve nakil hatlarının bakımına da ağırlık verildiği, bu kapsamda toplam bin 404 trafo merkezi ve 307 kilometre uzunluğundaki enerji nakil hattına kapsamlı bakım yapıldığı vurgulandı.

 

Malzeme yorgunluğu, yıpranma ve aşırı yüklenmelerden kaynaklanabilecek arızaların önlenebilmesi amacıyla da bin 538 trafo merkezinde önleyici bakım çalışması gerçekleştirildiği bildirildi.

 

“ALTERNATİF BESLEME KAYNAKLARI OLUŞTURUYORUZ”

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi ve Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü ile oluşturulan eşgüdümle meteorolojik uyarı ve tahminlerden anlık haberdar oluyor, bu sayede gerekli tedbirlerin hızlıca alınmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Meteorolojiden yapılan uyarılara göre her tür duruma karşı ön hazırlık yaptıklarına işaret eden Yiğit, şunları kaydetti:

 

“Yine sorumluluk sahamızdaki en eski yerleşim alanlarından olan Fatih ve Beyoğlu ilçelerinde ise sel ve su baskını kaynaklı arızalar görülebiliyor. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için havai hatlarımızda ve trafo binalarımızda önleyici ve planlı bakım çalışmaları yürütüyoruz. Buna ek olarak olumsuz hava şartlarının etkisi ile artan trafik yoğunluğunda meydana gelen kesintilere müdahalede gecikme yaşanmaması için alternatif besleme kaynakları oluşturuyoruz.”

 

AA



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir