Aydem ve Gediz

‘Aydem ve Gediz Elektrik için 2020 çok farklı bir yıl olacak’

Aydem ve Gediz Elektrik Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Gülin Sontuna, Gas&Power’ın sorularını yanıtladı. Sontuna; “2020 bizim için farklı ve hızlı bir yıl olacak; hem Aydem Enerji Holding’in marka dönüşümü, hem de Aydem ve Gediz Elektrik olarak bizim yaptığımız stratejik planlar bu yılı bizi farklı kılacak” dedi.

Aydem ve Gediz Elektrik Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Gülin Sontuna ile şirketin yeni dönem pazarlama stratejilerini konuştuk. Sontuna, şirketin çatı kuruluşu Aydem Enerji Holding’in ve bünyesindeki diğer kurumların yeni bir yapılanmaya ve kurumsal kimlik yenilenmesine gittiği bu yeni döneminde pek çok alanda olduğu gibi pazarlama, iş geliştirme ve kurumsal sosyal sorumluluk anlamında da önemli adımların atılacağının sinyallerini verdi.

“TÜKETİCİNİN HER ZAMAN YANINDA OLAN BİR PAZARLAMA MİSYONU OLUŞTURACAĞIZ”

• Aydem ve Gediz Elektrik’te pazarlama alanında yeni dönem stratejileriniz nasıl olacak?

Yeni dönemde müşteriyi daha çok dinleyen, müşterisini merkezine alan bir pazarlama anlayışımız olacak. Zaten her zaman perakende şirketlerinin tüketicisiyle iç içe organik bir bağı vardır ama yine de onları daha fazla dinleyen, her zaman yanlarında olan, onlarla kol kola gezen güçlü bir pazarlama misyonu oluşturacağız. Bunun için de hem iç organizasyonumuzu yeniden düzenliyoruz, hem de bundan sonra yapacağımız bütün hizmetlerimizi, bütün kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizi ve etkinliklerimizi buna göre düzenleyeceğiz.

“MARKA BİLİNİRLİĞİYLE İLGİLİ YENİ VE BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM SÖZ KONUSU”

• Marka bilinirliğini arttırmak için ne gibi stratejiler planladınız?

Son dönemde marka bilinirliğiyle ilgili çatı kuruluşumuz Aydem Enerji Holding’de bir dönüşüm söz konusu. Bu dönüşümle beraber çok kapsamlı bir çalışma planı var. Dolayısıyla Aydem ve Gediz Elektrik’te de bu dönüşüm başladı. Hem son kullanıcı nezdinde yoğun marka bilinirlik çalışmalarımız olacak, hem de tüm paydaşlar nezdinde; belediyelerden, tüm kurumlara, basına, beraber hareket ettiğimiz sivil toplum kuruluşlarına kadar marka dönüşümüyle ilgili yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatacağız. O yüzden bu süreci duymayan kalmayacak diyebiliriz. Dolayısıyla Mart ayından itibaren yoğun bir döneme gireceğiz. Tüm Ege Bölgesi’ni, hatta holdingin de desteğiyle tüm Türkiye’yi kapsayan bir strateji bu. Aktif olarak bir pazarlama çalışması yürüteceğimiz için artık basında da daha çok yer alacağız ve ülke çapında tanınırlığımız artacak. Hem tüm ülkeyi kapsayan kampanyalar, projeler, hem de bölgesel olarak yaptığımız çalışmaları sık sık duyacaksınız.

“TÜKETİCİYE KENDİMİZİ DAHA İYİ ANLATACAĞIMIZ BİR YIL OLACAK”

• Tüketicileriniz bu dönüşümün farkında mı? Onlardan gelen geri dönüşler nasıl?

Biliyoruz ki elektrik tarafında tüketicinin bilinçlenmesi gereken çok konu var. Burada son tüketici, dağıtıcı firma ile perakendeci firma arasındaki farkı çok fazla bilmiyor. Bu noktada bizim üzerimize düşen çok ciddi bir yük var ve 2020 yılı bizim bu farkı daha net anlatacağımız bir yıl olacak. Dağıtım firmaları ve perakende firmaları bir değil, dolayısıyla müşterinin elektriği kesiliyorsa bu perakende firmasından kaynaklanmıyor. Ama tabi ki bunun bir önemi yok. Çünkü bu konunun da muhatabı biziz. Onun için müşterilerimizin mağdur olmaması için çabalamalıyız. Bu konuda da yapacağımız ve gideceğimiz çok yol var.

“BİLİÇLENDİRME ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KAZANDIRACAĞIZ”

• Tüketicinin dağıtım ve perakende firmasını ayırt edebilmesi için nasıl bir yöntem izliyorsunuz, izleyeceksiniz?

Bu noktada da bizim elimizi bağlayan durumlar regülasyonlar aslında. İstediğimiz durumlarda serbest hareket edemiyoruz maalesef. Dağıtım firmalarından tüm perakende şirketleri hizmet alıyor ve dolayısıyla tüm perakende şirketleri eşit durumda. Bu eşitliği anlatmamız ve dağıtım işinin farklı bir iş olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Bu tür konular farklı sektörlerde de var, sadece bizim sektörümüz değil. Dağıtım firması alt yapıyı sağlayan firma ve biz perakende firmaları da bu hizmeti dağıtıcıdan alıp müşteriye satan tarafız. İşin doğrusu biz müşteri ile dağıtıcı arasındaki köprüyüz ve onların görünen yüzüyüz. Bizim gibi birçok elektrik perakende firması var bu hepimizin sorunu. Sektör olarak bu sorunu birlikte çözmeliyiz. Biz kendi bölgemizde bu konunun altını daha çok çizerek, bilinçlendirme çalışmalarımıza hız kazandıracağız.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ FİRMAMIZLA ORTAK YAPACAĞIMIZ PROJELER KURGULUYORUZ”

• Holdinge bağlı diğer şirketlerle iş birliği içinde yürüttüğünüz ortak projeler de olacak mı?

Tabi ki var ama bunların daha da geliştirilip adım adım hayata geçirilmesini planlıyoruz. Bağlı olduğumuz holding çok büyük bir şirket ve Türkiye’nin kurulu güç anlamında en büyük 3’üncü enerji üreticisi. Çok farklı alanlarda enerji üretiyor; hem güneş panelleri var, hem rüzgar santralleri var, hem de HES tarafında çok ciddi üretimleri bulunuyor. Bu anlamda da büyük bir şirket olarak yapabilecekleri çok geniş bir yelpazeye sahip. Biz de Aydem Yenilenebilir Enerji ile ortak yürüteceğimiz projeler kurguluyoruz.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLİNCİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da çok önemsediği konulardan biri enerji verimliliği. Siz şirket olarak bu konuda neler yapıyorsunuz?

Bu konuda özel bilinçlendirme çalışmalarımızın planlamasını yapıyoruz. Haneler ve meskenler bizim olmazsa olmazımız ve biz şu anda zaten sosyal medya hesaplarımız üzerinden de bu konuda bilinçlendirme videoları ve içerikler paylaşıyoruz.

Lakin bunlar şu anda kısıtlı ve biz bu alanda da gelişip daha aktif paylaşımlar yapmayı planlıyoruz. Bu videoları daha uzun sürelerde ya da müşterilerimizin evine broşürler göndererek ya da bir kit hazırlayarak yapabiliriz. Kurumlara yönelik danışmanlık hizmeti de planlıyoruz. Farklı şeyler var aklımızda ve bunları bu yıl içinde bunları hayata geçirmek niyetindeyiz.

‘SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK’

• Sosyal sorumluluk anlamında şu anda yürüttüğünüz ve gelecekte başlayacağınız yeni projeleriniz var mı?

Özellikle bölge içinde yürüttüğümüz çok ciddi sosyal sorumluluk projelerimiz var. Geçmişte de çok güzel işler yapılmış ve biz de bu işleri devam ettirmeye çalışıyoruz. Bölgenin büyük şirketleri olarak Aydem ve Gediz Elektrik bugüne dek verebildikleri tüm desteği verdiler ve çok başarılı projeler yapıldı. En önemli örneklerinden bir tanesi LÖSEV ile gerçekleştirilen iş birliği ve sosyal sorumluluk projesi. Bizim birçok müşteri ilişkileri merkezimizde LÖSEV’in bağış kutuları var. Orada toplanan bağışlar her sene LÖSEV’e gidiyor. Hatta yakın zamanda onlarla özel bir iletişimimiz olacak. Geçtiğimiz yıl kurumsal anlamda toplanan bağışlar arasında çok ciddi bir rakam toplanmış. Yine farklı olarak AKUT’la yapılan bir proje var. AKUT’un Ege Bölgesi’ndeki merkezlerinin sponsorluğunu üstleniyoruz. Bugüne kadar yürütülmüş sosyal sorumluluk projeleri hep bölge içinde planlanmış. Holdingin bundan sonra ulusal çapta yapacağı projeler olacak ama biz bundan sonra da Gediz ve Aydem perakende tarafı olarak kendi bölgemiz içindeki projelerle ilerlemeye devam edeceğiz. Sokak hayvanlarına yönelik projelerimiz var. Engelli merkezleri ve engelli kuruluşlarıyla beraber yine birlikte yürüttüğümüz projelerimiz var. Aslında çok geniş bir yelpazede sosyal sorumluluk projelerine devam ediyoruz. Bunların sayıları daha da artacak ve sizler de lansman sürecimizden sonra projelerimizi daha sık duymaya başlayacaksınız.