Elektrik

Alp Kaymaz: “Dünyada 30 dakikada gelen enerji 1 yıl içinde tüketilene eşit”

AA

Dünyaya 30 dakikada içinde gelen enerjinin toplamının 1 yıl içinde dünyada tüketilen enerjiye eşit olduğunu bu projenin güvenlik nedeni ile Almanlar tarafından rafa kaldırıldığını söyleyen Enerjisa Elektrik Dağıtım Regülasyon Ar-Ge Yeni Servisler Grup Müdürü Alp Kaymaz, yerinde tüketime dayalı üretimin daha çok kuzey ülkelerinde kullanıldığını söyledi.

 

“Evlerden alınan enerji arabalara gidecek “

 

Enerjisa Elektrik Dağıtım Regülasyon Ar-Ge Yeni Servisler Grup Müdürü Alp Kaymaz şöyle konuştu: “Dünyaya 30 dakika içinde gelen enerjinin toplamı 1 yıl içinde dünyada tüketilen enerjiye eşit. Özellikle Avrupa Danimarka ve kuzey ülkeleri olmak üzere güneşi evlerde üreten bir sisteme doğru gidiyor. Evlerin çoğu güneşten enerji aldıktan sonra depolayan ve elektrik aracına veren bir sisteme geçecek. Elektrikli araçların tarihi aslında yeni olmayıp bugün kullandığımız elektrikli araçların benzeri bir araç 1896’larda da üretiliyordu. Bugün oturduğumuz evler 2006 öncesi yapıldıysa 5 kWh, daha yeni ise 10 kWh elektrik tüketimi yapıyor. Elektrikli araçlar bu enerjinin tümünü çekme kapasitesine sahiptir”

 

“Türkiye’de elektrikli araçlar artarsa şebeke sistemi çöker “

 

Türkiye’de elektrikli araç sayısı 2 milyona ulaşır ve bu araçlar enerjilerini karşılamak için şebekeye bağlanırsa mevcut şebeke sistemi çöker diyen Kaymaz sözlerine şöyle devam etti:  “Dünyada elektrik fiyatları güneş panelleri ve dağıtık enerjiden dolayı çok hızlı düşüyor. TEİAŞ’ın 3098 adet santrali var bu sistem dağıtık enerjiye geçildiğinde milyonları bulacak. TEİAŞ’ın yönettiği bu sistem eğer dağıtık enerjiye geçeceksek gelecekte yapay zekâ algoritmalarıyla yönetilebilir.”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir