Almanya kömür yakıtlı elektrik santrallerini kaldırıyor

Alman hükümeti, kömür yakıtlı elektrik santrallerinin aşamalı olarak kaldırılması için 50 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

ABD merkezli CNBC kanalında yer alan habere göre Alman hükümeti, linyit ve kahverengi kömür çıkarılan dört eyaletin temsilcileriyle birlikte, ülkedeki kömür yakıtlı elektrik santrallerinin aşamalı olarak kaldırılması için ‘ileriye dönük bir adım atmayı’ konusunda anlaştı.

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, federal hükümetin geçişten etkilenecek eyaletlere 44,52 milyar dolarlık (40 milyar Euro) bir bütçe sağlayacağı bildirildi. Ayrıca, santral işletmecilerine kapatılacak tesisleri için 15 yıl içinde toplam 4,35 milyar Euro ödeme yapılacak.

Almanya’nın madencilik faaliyetleriyle ünlü Ruhr havzasında linyit yakıtlı elektrik santralleri işleten enerji firması RWE’den de konuyla ilgili bir açıklama geldi. Şirket, 2,6 milyar avro tazminat alacağını duyururken kısa vadede 3 binden fazla işin durdurulması gerektiğini ve 2030 yılına kadar toplam iş kayıplarının 6 bine yükseleceğini açıkladı. Bu açıklama üzerine şirketin hisseleri yüzden 2’den fazla bir oranda artış gösterdi.

EYALET BAŞBAKANLARI ONAYLADI

Hükümet ve eyalet yetkilileri arasındaki anlaşma; Saksonya-Anhalt, Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya ve Brandenburg eyalet başbakanları tarafından da onaylandı. Yetkililer bu anlaşmayla, hükümetin 2038 olarak belirlediği hedeften üç yıl öncesine yani 2035 yılına kadar enerji üretimi için kömür kullanımından tamamen vazgeçilebileceğini belirtti.

Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier da konuyla ilgili değerlendirmesinde, anlaşmanın yasal kesinlik sağladığını ve aktörlerin planlamasına izin verdiğini, güvenilir enerji kaynaklarını garanti ederken iklim hedeflerine ulaşmalarını da sağladığını dile getirdi.

Almanya’daki yetkililer, ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmak isterken fosil yakıtlar hala enerji üretiminde önemli rol oynuyor. Almanya Enerji ve Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre 2018’de elektrik üretiminin yüzde 22,5’i linyitten, yüzde 12,9’u ise taş kömürü ve antrasitten sağlandı.