Elektrik

Aksa Enerji Türkiye’nin en büyük 50 şirketi arasında

AA

Türkiye’nin enerji firmalarından Aksa Enerji, Türkiye’nin en büyük 50 şirketi arasında yer aldı. 2015 yılında rotasını yurt dışına çevirerek özellikle Afrika’da yaptığı yatırımlarla global bir enerji şirketine dönüşen Aksa Enerji; Capital ve Fortune dergilerinin Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listelerinde de geçen yıla göre yükseliş göstererek, ilk 50 arasında yer aldı.

 

Ekonomi yayını olan Fortune ve Capital dergilerinin her yıl hazırladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” listesinde bu yıl da yer alan Aksa Enerji, 2016 yılında geçen yıla göre daha üst sıralarda yer aldı.

 

Fortune dergisinin hazırladığı listede, 2015 yılında Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 61. sırada olan Aksa Enerji, bu yıl 12 basamak daha yükselerek 49. sıraya yerleşti. Capital dergisinin listesinde ise 2015 yılında 78. sırada yer alan şirket, 2016 yılı için sıralamasını 19 basamak yukarı taşıyarak, Türkiye’nin en büyük 59. şirketi oldu.

 

“BAŞARILARA İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

 

Bu başarılarının arkasında uzun yılların deneyiminin ve enerjide global bir marka olma hedeflerinin olduğunu belirten Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun şunları söyledi:

“2016 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada enerji sektörü açısından zor bir yıl oldu. Buna rağmen, Aksa Enerji olarak, akılcı yatırımlarımızla karlılığımızı artıracak çok önemli adımlar attık. KKTC’den sonra Afrika’da da üç ülkeyle yaptığımız döviz bazlı garantili enerji satış anlaşmaları ile yurt dışı yatırımlarımıza hız verdik. Tüm Afrika santrallerimiz bu yıl Ağustos ayı sonuna kadar kurulu güç hedeflerine ulaşmış olarak üretim yapacak. Afrika’ya odaklansak da Türkiye için çalışıyor, hem yurt içi santrallerimizle hem yurt dışından yarattığımız döviz girdisi ile ekonomimize katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında, hem de geçen yıla oranla 19 basamak atlayarak, üst sıralarda yer almak bizim için büyük bir gurur ve mutluluk ifade ediyor. Ülkemize değer katacak başarılara imza atmaya devam edeceğiz.”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir