Elektrik

Aksa Enerji Afrika’daki yerini sağlamlaştırıyor

AA

Aksa Enerji, Afrika Bölgesel Enerji İşbirliği Zirvesi’nin ana sponsoru oldu. Aksa Enerji, bu sponsorluk ile kıtadaki yerini daha da sağlamlaştırmak istediğini gösterdi. Gana, Madagaskar ve Mali’deki santrallerinin inşaatlarını çok kısa sürelerde tamamlayan Şirket, Afrika’da yatırımlarına devam edeceklerinin sinyalini verdi.

Afrika’da enerji, altyapı ve sanayi alanında yatırım yapan iş dünyasının ve hükümet temsilcilerinin bir araya geldiği Afrika Bölgesel Enerji İşbirliği Zirvesi 26-28 Eylül tarihleri arasında Afrika kıtasının en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer alan Gana’nın başkenti Akra’da başladı. Son 20 yılda Afrika kıtasında enerji alanında atılan adımların gündeme alındığı Zirve’nin ana sponsoru Aksa Enerji oldu.

Gana Cumhuriyeti Enerji Bakanı John Peter Amewu’nun ardından Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun katılımcılara Aksa Enerji’nin Afrika kıtasında hayata geçirdiği yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Gana, Madagaskar ve Mali’de toplam 476 MW kurulu güçle Afrika coğrafyasının sürdürülebilir kalkınmasına destek olduklarını dile getiren Cüneyt Uygun, dünyanın farklı coğrafyalarında enerji ihtiyacına çözüm üretmek ve istihdam yaratmak amacıyla yatırımlara devam edeceklerinin sinyalini verdi. Uygun, Afrika projelerinde sağladıkları yüksek standartlardaki teknik desteğin, kurulum aşamalarındaki hızın ve o bölgelerdeki insan kaynağını yönetme kabiliyetinin kıta ülkelerinde kaydettikleri başarının somut birer göstergesi olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Dünyada şu anda 1 milyar 100 milyon insanın elektriğe erişimi hiç yok ya da çok sınırlı. Afrika’da ise insanların beşte biri elektriğe hiç ulaşamıyor. Bu sorun çözülmedikçe insanların yoksulluktan kurtulması ve hayat standartlarının iyileşmesi çok güç. Biz de Aksa Enerji olarak acil enerji ihtiyacı olan farklı Afrika ülkelerine elektrik götürmek ve onların yaşamlarına dokunabilmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yatırımlarımızı sürdürerek enerji açığı olan ülkelere hızlı çözümler getirerek kalkınmalarına destek olacağız.”

Zirve’nin ikinci günü Bakan Yardımcısı William Aidoo’nun da katılımıyla gerçekleşen ve Gana’nın enerji sektörünü konu alan bir panelde konuşan Cüneyt Uygun, ülkenin enerji sektöründeki gelişim potansiyelini erken fark ettiklerini ve bunu bir fırsat olarak değerlendirerek başarılı bir santral yatırımına imza attıklarını belirtti. Uygun, bu santral yatırımıyla Gana’nın öncelikleri arasında yer alan enerji çeşitliliğine katkıda bulunmanın yanı sıra Aksa Enerji’nin hızlı kurulum kabiliyetiyle ülke ekonomisinin ivme kazanmasına da destek olduklarını ifade etti.

Afrika kıtasındaki yatırımlarına 2015 yılında başlayan Aksa Enerji bugün 2 kıtada 5 ülkede enerji üretiyor. Santrallerinin proje geliştirme ve dizaynından başlayarak ekipman temini, mühendislik, inşaat, montaj, işletme, uygulama ve bakım aşamalarının tamamını kendi bünyesinde gerçekleştiren Aksa Enerji, ülkelerin acil enerji ihtiyacına, düşük maliyetli ve hızlı santral kurulumlarıyla çözüm getiriyor. Şirket, Gana Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını 9 ayda, Madagaskar Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını 7 ayda ve Mali Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını ise 6 ayda tamamladı.

Aksa Enerji’nin Afrika santralleri, Gana’da 370 MW, Madagaskar’da 66 MW ve Mali’de 40 MW kurulu güç ile bulundukları ülkelerin enerji ihtiyacını karşılıyorlar. Aksa Enerji son olarak Nisan ayında Madagaskar Cumhuriyeti’nin elektrik ve su işlerini yürüten Societe Jiro Sy Rano Malagasy (Jirama) şirketine ait 24 MW kurulu güçteki santrali iyileştirmek ve işletmek amacıyla 5 yıllık bir anlaşmaya imza attı. Santralin rehabilitasyon çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu anlaşma, Madagaskar hükümetinin Aksa Enerji’ye olan güveninin çok önemli bir göstergesi olma özelliğini taşıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:28 28 Eylül 2018