Elektrik

Aksa Çoruh Elektrik tüketim rakamlarını açıkladı

AA

Aksa Çoruh Elektrik, hizmet verdiği Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’de Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı dönemlerinde tüketilen elektrik rakamlarını açıkladı.

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’de kullanıcılarına elektrik tedarik hizmeti veren Aksa Çoruh Elektrik, hizmet bölgesindeki illerde 2019 yılının ilk dokuz ayına ait tüketim rakamlarını açıkladı. Tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere göre; Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı döneminde Nisan, Mayıs ve Haziran dönemine göre Rize’nin ortalama elektrik tüketiminde yaklaşık yüzde 20, Artvin’de yaklaşık yüzde 6, Giresun’da yaklaşık yüzde 5 artış, Trabzon’da ise yaklaşık yüzde 4 artış gözlendi. Aynı dönemlerde Gümüşhane’deki elektrik tüketimine bakıldığında ise yaklaşık yüzde 15’lik düşüş olduğu açıklandı.

Nüfus yoğunluğundan arındırılmış ve yalnızca hanelerin elektrik tüketimleri dikkate alınarak oluşturulduğu belirtilen tabloda, Aksa Çoruh Elektrik’in hizmet verdiği 5 ildeki dokuz aylık verilere bakıldığında en çok elektrik tüketimi Trabzon’da gerçekleşirken, onu sırasıyla Rize, Giresun, Artvin ve Giresun takip etti.

Aksa Çoruh Elektrik’in açıkladığı verilere göre Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’de Ocak ayının sonunda toplamda 1 milyon 249 bin 37 abone bulunurken, bu rakam Eylül ayı sonu itibarıyla 1 milyon 261 bin 84’e ulaştı.

YABANCI ABONE SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ

Yabancı abone sayılarıyla ilgili de bilgi veren Aksa Çoruh Elektrik; Ocak ayına göre Eylül ayının sonunda yabancı abone sayısında yaklaşık yüzde 66 artış olduğunu belirtti. Yabancı abone sayısının en çok Trabzon’da olduğu gözlenirken, en az yabancı abonenin Rize’de olduğu kaydedildi.

YENİ ABONELİK SİSTEMLERİNDE YÜZDE 50’DEN FAZLA ARTIŞ

Aksa Çoruh Elektrik’in hizmet verdiği Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’de yeni abonelik sözleşmesi rakamlarına bakıldığında, yüzde 50’den fazla artış dikkat çekiyor. Şirket; Nisan, Mayıs, Haziran döneminde hizmet bölgesinin tamamında toplam 24 bin 21 adet yeni abonelik sözleşmesi imzalarken bu rakam Temmuz, Ağustos, Eylül döneminde 36 bin 251 olarak gerçekleşti.

Ayrıca, toplam abone sayılarına bakıldığında ilk sırada meskenler yer alırken ikinci sırada ise ticarethane abonelerinin olduğu belirtildi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir