Elektrik

Uğur Yüksel: ‘Akıllı cihazlarla tüketiciler bilinçlenecek’

AA

Peakapp Projesi’yle abonelerin telefonlarından elektrik tüketim değerlerini görüp, diğer tüketicilerle kıyas yapabileceğini söyleyen ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, tüketici davranışını şekillendirerek enerjiyi verimli yönde kullanmayı hedeflediklerini belirtti.

Yüksel, verilerin anlık akışı sayesinde tüketici davranışlarını etkileyen uygulamalarla, tablet ve telefon uygulamaları ve ödüllendirici oyunlarla tüketicilerin verimli enerji kullanımına yönelik çalışmalarımızı sürdürdüklerini aktardı.

Aboneler elektrik tüketimini akıllı telefonlardan öğrenecek

Peakapp Projesi’yle abonelerin telefonlarından elektrik tüketim değerlerini görüp diğer tüketicilerle kıyaslayabileceğini ve tasarruf fırsatlarını yakalayabileceğini söyleyen Yüksel, teknolojiye oldukça fazla yatırım yaptıklarının altını çizdi.

Dağıtım şirketleri ticari faaliyet olarak kullanılmamalı

Geleceğin dijitalleşeceği dünyada sensörlerin önemine vurgu yapan Yüksel sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite ve sektörler bir araya gelerek önemli projeler oluşturmalıdır. Dağıtım şirketleri akıllı sayaçları ticari faaliyet olarak kullanmamalıdır. Geleceğin dijitalleşeceği dünyamızda şebekelerde sensörlere çok fazla ihtiyacımız olacak.”

Akıllı sayaçlarla anlık bildirimler alınacak

Sahadaki İşletmeyi verimli hale getirmek için akıllı sayaçlara fazlaca ihtiyaç olduğunu belirten KAMSTRUP Ülke Müdürü Mehmet Akif Ak, 3-4 milyar euro aktarılarak yatırımlarla yaygınlaştırmaya gidilecek” dedi.

Hayatımıza girecek akıllı sayaçlarla gaz takibi izleme, anlık bildirim alma ve birçok özelliğin olacağını söyleyen Ak, bu sayaçlar yapılan yatırımlarla kullanılmaya başlanacak. Hem dağıtım şirketlerine hem de vergi ödeyen bizlere de geri dönüşü olumlu olacak” dedi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir