Elektrik

AEDAŞ, kış aylarında arıza sayısını yüzde 22 düşürdü 

AA

Antalya Elektrik Dağıtım AŞ’nin (AEDAŞ), kış aylarında arıza sayısını yüzde 22 düşürdüğü bildirildi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya, Isparta ve Burdur’da 37 bin 333 kilometrekarelik geniş bir coğrafyada elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ, kış aylarında yaşanan fırtına, hortum ve yoğun yağış gibi sert hava koşullarına rağmen elektrik arızalarını yüzde 22 düşürdü.

Orta gerilim hatlarının yüzde 85’i, alçak gerilim hatlarının ise yüzde 71’i havai olan AEDAŞ’ın kış aylarına girmeden aldığı önlemlerin sonuçları tüketiciye olumlu yansıdı. Olası arızaların önüne geçmek amacıyla tüm ana fider hatların yanı sıra kış bastırmadan 3 bin 235 kilometre, orta ve alçak gerilim nakil hattının bakımı tamamlandı. Önleyici bakım çalışmaları kapsamında bin 520 trafo merkezindeki termal kameraların ve kısmi deşarj cihazlarının rutin taramaları gerçekleştirildi. Tüm bu çalışmalar sonrasında 2016-2017 yılında kış aylarında (ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat) 18 bin 159 olan arıza sayısı, 2017-2018’in aynı döneminde yüzde 22 azalarak 14 bin 235’e düştü.

Vardiyalarda düzenlemeye gidildi

Açıklamada görüşlerine yer verilen AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, kış aylarında arıza, onarım ve bakım ekiplerinin vardiyalarında düzenlemeye gittiklerini belirterek, meteorolojiden gelen uyarılara göre ekiplerin sayısını artırdıklarını kaydetti.

Yoğun yağış ya da fırtına gibi afet durumlarında vardiya düzenlerini iptal ederek tüm personelin saha çalışmalarına eksiksiz katılmasını sağladıklarını aktaran Müdüroğlu, “Afetin daha yoğun yaşandığı ilçeler ve bölgeler ile diğer daha az etkilenen ilçeler ve bölgeler arasında araç ve personel takviyesi yaparak ekipler arası gerekli destek ve dayanışmayı oluşturduk. 7/24 çalışma prensibine bağlı 446 ekip ve 893 personel ile arıza ve kesintilere müdahale ettik.” ifadelerini kullandı.

“13 Kasım 2017 en zor gün oldu”

Müdüroğlu, 2017 yılı içinde yaşanan en zor günün 13 Kasım olduğunu vurgulayarak, Antalya’nın batısını etkisi altına alan fırtına ve hortumun, bölgedeki elektrik hatlarında büyük bir tahribata yol açtığını belirtti.

Afetin ilk dakikalarından itibaren kriz masası oluşturup, kriz eylem planını devreye aldıklarını anlatan Müdüroğlu, “Çevre il ve ilçelerden bu bölgeye personel takviyesi yaparken, yüklenici şirketten de destek geldi. Toplam 220 saha görevlisi ile arızaların çözülmesi için sahada büyük mücadele verdik. Bunun sonuçlarını da hızla aldık ve afetin büyüklüğüne rağmen 16 Kasım günü saat 20.00 itibarıyla bölgede enerjisiz hiçbir tüketici kalmadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Müdüroğlu, AEDAŞ’ın sorumluluk bölgesinde 13 Kasım tarihinde yaşanan fırtına ve hortumun yanı sıra 28 Kasım gününün de oldukça zorlu geçtiğini, 2017 yılında Türkiye’de kaydedilen günlük toplam yağış miktarında rekorun 156,9 milimetre ile Manavgat’ta kırıldığını aktardı.

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir