Elektrik

63 yıllık rüyada dev adım

AA

Türkiye’nin 63 yıllık rüyası için dev bir adım daha atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara’dan video konferans katılımlarıyla Akkuyu Nükleer Güç Santralinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

‘Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracağız’

Halen 16 ülkede 55 nükleer santralin inşa halinde olduğunu ve temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile bu sayının 56’ya ulaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye alınmasıyla, Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine dahil olmuş olacaktır. Böylece, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılını, enerji alanında da tarihi bir eserle taçlandırmış olacağız” diye konuştu.

‘Ekonomik gelişime katkı sağlayacak’

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, sadece Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin temelinin atılmadığını; aynı zamanda Türkiye’de nükleer iş sektörünün kurulduğunu vurguladı. Türkiye’nin teknoloji ve ekonomi bakımından gelişmiş bir ülke olduğuna işaret eden Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin devreye girmesiyle Türkiye’nin ekonomisinin gelişimine büyük hizmet edeceğini, bilim ve teknoloji potansiyelini artıracağını söyledi.

‘7 gün 24 saat kesintisiz elektrik üretimi’

63 yıllık rüyanın gerçeğe dönüştüğünü dile getiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “20 milyar dolar maliyetiyle Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en büyük projesinin temelini atıyoruz. Akkuyu NGS Türkiye’de kapasite ve enerji arz güvenliği yönünden çok önemli bir rol oynayacak. Bu proje sayesinde iklim ve mevsim koşullarına bağlı olmadan 7 gün 24 saat kesintisiz elektrik üreteceğiz” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir