Elektrik

AYEDAŞ kış şartlarında çalışmalarına devam ediyor

AA

Zorlu kış günlerinde çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden AYEDAŞ, hizmet verdiği İstanbul’da kış aylarında da kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmeti sağlamak üzere yapılan yatırımlar dahilinde şebeke altyapı bakımları, malzeme satın alımı ile merkezi kontrol ve veri toplama sistemi SCADA kurulumlarını tamamladı.

AYEDAŞ, İstanbul Anadolu yakasındaki müşterilerine kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sağlama hedefi doğrultusunda, kış aylarında ortaya çıkabilen zorlu koşullara karşı önlemlerini aldığını açıkladı. Yapılan yatırımlar sayesinde sorumluluk bölgelerindeki altyapı bakımları, uygun malzeme satın alımı ve uzaktan elektrik verme sistemi olan SCADA kurulumunu sağlayan AYEDAŞ, olumsuz hava koşulları sebebiyle hizmet devamlılığının aksamaması için var gücüyle çalışıyor.

AYEDAŞ’ın zorlu kış şartlarına karşı aldığı önlemler bütünleşik bir yaklaşımla gerçekleştirildi. Şebekeye yapılan devamlı bakımlar ile yenilenme ihtiyacı olan yerlerde yatırım çalışmaları yapıldı.

AFETE KARŞI DRONE DESTEĞİ

Şirketten yapılan açıklamaya göre AYEDAŞ, zorlu kış şartlarında hız kesmeden devam edecek bakım ve onarım çalışmaları için yeni teknolojileri sahaya taşıyor. Şirket bu kapsamda, hem bakım sürecinde hem de olası afet durumunda kullanılmak üzere toplamda 11 adet drone alımını tamamladı.

Yine olası afet durumları için ihtiyaç olması durumunda kullanılmak üzere yaklaşık 2 Milyon TL’lik afet malzeme stoğu hazırlandı.

SCADA İLE UZAKTAN MÜDAHALE

AYEDAŞ tarafından “merkezi kontrol ve veri toplama sistemi” olarak kullanılan SCADA sayesinde, yüksek gerilim hatlarında meydana gelebilecek olası enerji kesintilerine saha ekibinin müdahalesine gerek kalmadan uzaktan enerji verilebilecek. SCADA sisteminin 45 merkezde tesisini tamamlayan AYEDAŞ, aynı zamanda trafolardaki enerji kesintilerinin ve yükünün uzaktan görülmesini sağlayan Trafo SCADA sisteminin de 360 adet merkeze kurulması için çalışmaları başlattı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 14:05 10 Ocak 2020