Doğalgaz

Zirve’de Doğu Akdeniz gazı masaya yatırıldı

AA

10. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzenlenen eş zamanlı oturumlardan ilki ‘Doğu Akdeniz Gazının Ticarileştirilmesi’ konulu paneldi.

Bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen Türkiye Enerji Zirvesi yoğun katılımcı ilgisiyle başladı. ‘Doğu Akdeniz Gazının Ticarileştirilmesi’ başlıklı panel, eş zamanlı düzenlenen oturumların ilkiydi. Oturumun açılış konuşmasını T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar yaptı. Moderatörlüğünü OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz’un yaptığı oturumda E&A Law  Kurucusu Ana Stanič ve Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak konuşmacı olarak yer aldı.

“TÜRKİYE PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMACILIĞINDA DAHA İDDİALI ADIMLAR ATMALI”

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, oturumun açılış konuşmasını yaptı. Doğu Akdeniz gazının ticarileşmesi sürecini değerlendiren Bayraktar; “Türkiye tarihinin en kapsayıcı ve bütüncül LNG politikasını yakın zamanda açıkladı. Ama petrol ve doğal gaz aramacılığında geçmişten daha iddialı adımlar atmak zorunda. Bunun için de biz Akdeniz’deyiz  ve olmaya da devam edeceğiz. Naçizane görüşüm; kafaların biraz değişmesi lazım. Realiteleri iyi görmemiz ve zaman faktörünü atlamamız gerekiyor. Tüketim tarafını önceliklendiren politikalar geliştirmemiz lazım. Doğru stratejiler izlersek ve doğru politikalar geliştirirsek Doğu Akdeniz gazı ticarileşebilir.”

“ÖNEMLİ OLAN GAZI BULMAK DEĞİL GAZI BULDUKTAN SONRA İHRAÇ EDEBİLMEK”

Oturumun Moderatörlüğünü de yapan OME Hidrokarbonlar Direktörü Sohbet Karbuz, Doğu Akdeniz gazının dünden bugüne tarihsel gelişimi hakkında sunum yaptı. Önemli olan gazı bulmak değil, onu bulduktan sonra onu ihraç edebilmeniz. Zor sahası jeolojik bir oyun değiştiriciydi. Eğer bu gazın geliştirilip, katkı sağlamak amaçlanıyorsa; jeopolititk bir oyun değiştiriciye ihtiyaç var bu oyun da iş birliği demek.

“ÇIKARLAR SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA BİRLİKTE HAREKET ETMEK GEREKİYOR”

Konuşmacılardan E&A Law  Kurucusu Ana Stanič Doğu Akdeniz gazının komşu ülkeler açısından öneminin anlatıldığı bir sunum yaptı. Stanič; “Çıkarlar söz konusu olduğunda birlikte hareket etmek gerekiyor ki bu iş birliği karlılığı getirsin” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN GAZ TÜKETMESİNİ İSTEYEN ÜLKELER ELLERİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALILAR”

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin durumunu değerlendirdi ve gaz ihracatı yapan ülkelerle açısından Türkiye’nin önemine vurgu yaptı. Ak; “Türkiye’nin gaz tüketmesini isteyen ülkeler ellerini taşın altına koymalılar” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir