Doğalgaz

Zirve’de doğal gaz piyasası ele alındı

AA

10. Türkiye Enerji Zirvesi’nde ilk günün son oturumunda ‘Doğal Gaz 2.0: Yeni Bir Pazar İnşası’ konusu ele alındı.

Zirve ‘Doğal Gaz 2.0: Yeni Bir Pazar İnşası’ başlıklı oturumla devam ediyor. Oturumun açılış konuşmasını GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yaptı. Moderatörlüğünü GER Partners Strateji ve Araştırma Direktörü Emin Emrah Danış’ın yaptığı oturumda EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, PETFORM Başkanı Aziz Camcı ve EPDK Doğal Gaz Piyasası Dairesi Başkanı Hüseyin Daşdemir konuşmacı olarak yer aldı.

“TÜRKİYE KÜRESEL DOĞAL GAZ TİCARETİNDE YÜZDE 2,5 PAYA SAHİP”

Açılış konuşması yapan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan Türkiye’nin dünyada ve Avrupa’daki doğal gaz ve LNG ticaretinin hacmini açıklayan bir sunum yaptı. Türkiye’nin küresel doğal gaz ticaretinde 12 milyar metreküpyani yüzde 2,5 paya sahip olduğunun altını çizen Arslan; “Türkiye dünyanın en büyük 7. ve Avrupa’nın da en büyük 2. LNG ithalatçısı. Ayrıca ülkemiz dünyanın en büyük 18. ve Avrupa’nın en büyük 4. doğal gaz piyasası konumundadır” ifadelerini kullandı.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, PETFORM Başkanı Aziz Camcı ve EPDK Doğal Gaz Piyasası Dairesi Başkanı Hüseyin Daşdemir, doğal gaz piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundular. Türkiye’de doğal gaz piyasasının beklentileri ve öngörülerinin konuşulduğu oturum, izleyicilerden gelen soruların cevaplanmasıyla sonlandırıldı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir