Doğalgaz

Yığılca’da doğal gazlı hayat başladı

AA

5,5 milyon lira değerinde yatırımla doğal gaz ulaştırılan Düzce’nin Yığılca ilçesinde abone alımı başladı; aboneliğini ilk gerçekleştiren ise Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit oldu. Doğal gaz ile konforlu yaşama adım atmak isteyen vatandaşlar, Aksa Doğalgaz Yığılca ofisine gelerek abonelik işlemlerini başlatabilirler.

2005 yılından beri doğal gaz kullanan ve yaklaşık 85 bin doğal gaz abonesi olan Düzce’nin, Yığılca ilçesi de doğal gazla buluştu. Yığılca’da ilk doğal gaz aboneliğini ise Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit gerçekleştirdi. Abone olmak isteyen vatandaşlar, 4 Aralık 2018 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayan Yığılca ofisinde işlemlerini başlatabilecek.

Aksa Doğalgaz, Yığılca’ya doğal gaz arzı sağlanmasıyla birlikte, bin konuta eşdeğer aboneye doğal gaz arzı sağlamayı ve il genelinde sanayi kuruluşları ile birlikte yılda 250 milyon metreküp doğal gaz kullanılmasını öngörüyor.

Doğal Gaz Faturasında Yüzde 35 Tasarruf Sağlamak Mümkün

Aksa Düzce Ereğli Doğalgaz, kış aylarında tasarruflu doğal gaz kullanımı için önerilerini de açıkladı. Radyatörlerin çevresinin kapatılmamasından ısı yalıtımına kadar alabileceğiniz küçük-büyük önlemlerle konfor sıcaklığınızdan ödün vermeden ekonomik ısınacağınız bir kış geçirebilirsiniz.

  • Termostatı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak %6-7’ye varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
  • Isı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak %35’e varan oranlarda, konut başına yıllık yaklaşık 850 TL tasarruf edilebilir.
  • İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüzde 15 daha verimlidir.
  • Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur.
  • Termostatik vanalar, sıcak suyun radyatöre geçişini, oda sıcaklığı ayarladığımız değere erişince kısar veya tamamen kapatır. Sonuç olarak, sıcak su akışının kesilmesi, kombi ya da kazanların daha az çalışmasını ve %15’e varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.
  • Kombi yeniden çalıştırıldığında, soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışır ve doğal gaz harcar. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur.

Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır.

Aksa Doğalgaz’dan 18 ilçeye daha doğal gazBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:23 5 Aralık 2018